Kontynuujemy nasz cykl artykułów, dotyczący pomiarów multimetrem. Z lektury tekstu dowiesz się, czym jest wartość prawdziwa pomiaru True RMS, czym różni się od wartości średniej pomiaru oraz kiedy potrzebujesz multimetru cyfrowego z tą funkcją.
Warto podkreślić, że precyzyjne i funkcjonalne multimetry do uniwersalnego zastosowaniach w pomiarach elektrycznych znajdziesz również w ofercie sklepu BTO.
Z wpisu dowiesz się:
Krótka definicja wartości prawdziwej pomiaru True RMS
Zacznijmy o tego, jak brzmi definicja True RMS. Funkcja True RMS (ang. Root Mean Square) to właściwie metoda pomiaru napięcia lub prądu elektrycznego o przemiennym lub zmiennym przebiegu (niekoniecznie sinusoidalnym, lecz trójkątnym, prostokątnym czy piłokształtnym). Metoda pozwala na podanie prawdziwej wartości napięcia lub prądu, dzięki czemu zwiększa się dokładność pomiaru, a wynik jest wiarygodny.
Pomiar True RMS (TRMS) wykorzystuje specjalny przetwornik, umożliwiający odzwierciedlenie ilości mocy rozpraszanej na obciążeniu rezystancyjnym w odniesieniu do wartości prądu stałego (DC). Wartość ta jest wprost proporcjonalna do kwadratu zmierzonej wartości napięcia TRMS, niezależnie od kształtu przebiegu mierzonego sygnału. Dzięki temu, multimetr True RMS jest w stanie dokładnie zmierzyć zarówno sinusoidalne, jak i niesinusoidalne przebiegi AC.
Czym różni się True RMS od wartości średniej pomiaru?
Obecnie na rynku możesz spotkać dwa główne typy multimetrów, czyli mierniki wyświetlające wartość średnią mierzonego sygnału (tzw. average-responding) oraz mierniki wyświetlające rzeczywistą wartość skuteczną sygnału (tzw. True RMS). Zwykły multimetr bez True RMS, mierzący wartość średnią sygnału AC jest skalibrowany tak, aby odczyty były poprawne dla sygnałów czysto sinusoidalnych. Dla innych kształtów sygnałów, takie multimetry mogą wykazywać znaczące błędy pomiarowe lub podawane jedynie z przybliżoną dokładnością.
Jeśli obciążenie badanego przez Ciebie obwodu ma charakter nieliniowy (np. elementy elektroniczne odkształcające napięcie), multimetry mierzące wartość średnią będą pokazywały wartość znacznie odbiegające od wartości oczekiwanej (zazwyczaj niższe). W takich przypadkach, należy zawsze korzystać z multimetru True RMS, który zapewni Ci bardzo dokładne pomiary niezależnie od kształtu przebiegu sygnału.
Kiedy potrzebujesz multimetru z funkcją True RMS?
Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy coraz częściej dostrzegają zalety multimetrów z funkcją True RMS. Poniżej przedstawiamy Ci kilka przykładów, gdzie podczas pomiarów spotkasz się z przebiegami niesinusoidalnymi, a więc miernik uniwersalny z funkcją TRMS okaże się niezbędny.
- Komputery – zasilacze impulsowe stosowane w nowoczesnych urządzeniach komputerowych, generują niesinusoidalne przebiegi prądu.
- Instalacje HVAC – systemy fotowoltaiczne korzystają z falowników o nieliniowej charakterystyce.
- Układy półprzewodnikowe – przebiegi sygnałów elektrycznych w takich obwodach są bardzo złożone i nieregularne.
- Napędy falownikowe – przebiegi prądu w napędach silników elektrycznych mają postać krótkich impulsów, a nie gładkiej fali sinusoidalnej.
- Stateczniki elektroniczne – tutaj również występują zniekształcone przebiegi, które wymagają dokładniejszych pomiarów.
Warto dodać, że multimetr True RMS jest lepszym wyborem również do wykonywania profesjonalnych pomiarów w liniach elektroenergetycznych, gdzie charakterystyka kształtu sygnału jest nieznana.
Profesjonalne multimetry z True RMS w sklepie BTO
W sklepie BTO znajdziesz szeroką gamę profesjonalnych multimetrów z funkcją True RMS, które spełnią wymagania zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Dzięki nim, Twoje pomiary staną się dokładniejsze, niezależnie od kształtu przebiegu sygnału. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w doborze przyrządu – zapraszamy do bezpośredniego kontaktu mailowego lub telefonicznego.