Jak sprawdzić, kiedy akumulator Li-Ion nadaje się do utylizacji?

jak-sprawdzic-kiedy-akumulator-nadaje-sie-do-utylizacji-bto

Zużycie jest naturalnym procesem związanym z eksploatacją ogniw wielokrotnego ładowania. W dzisiejszym tekście opowiemy, jak sprawdzić, kiedy akumulator nadaje się do utylizacji. Zapraszamy do lektury!

Jakie czynniki wpływają na żywotność akumulatora Li-Ion?

W trakcie intensywnej eksploatacji na pakiet ogniw czyha szereg niekorzystnych czynników. Niska jakość produktu, nadmierne rozładowywanie czy przechowywanie w podwyższonej temperaturze to jedne z wielu przykładów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie czynniki wpływają na żywotność akumulatora Li-Ion, to przeczytaj tekst „Dlaczego akumulator pada?”.

Jak sprawdzić, czy konieczna jest utylizacja akumulatora?

Użytkownicy często zastanawiają się, jak sprawdzić, czy konieczna jest utylizacja akumulatora. Jednym z podstawowych wskaźników zużycia ogniw Li-Ion jest pomiar pojemności, a właściwie czasu spadku napięcia do określonej wartości.

Jedną z metod jest odtworzenie warunków określenia pojemności z katy katalogowej danego ogniwa. W karcie katalogowej podany jest prąd ładownia, napięcie kończące ten proces, prąd rozładowania z napięciem kończącym oraz temperatura, dla której dokonano testu. Do wykonania takiej próby wystarczy programowalna ładowarka modelarska. Porównanie wyniku testu z wartością z karty katalogowej, pozwoli na określenie stanu zużycia ogniwa.

Innym sposobem na sprawdzenie żywotności ogniwa jest proces samorozładowania. Test wymaga jednak dłuższej przerwy w eksploatacji akumulatora. Polega po prostu na odłożeniu ogniwa na 14 dni w bezpieczne miejsce o temperaturze pokojowej. W przypadku ogniwa Li-Ion spadek powinien być nie większy niż ok. 5-6% (5% w ciągu pierwszej doby i kolejne 1-2% w ciągu miesiąca).

Jedną ze wskazówek świadczących o zużyciu akumulatora, jest jego nadmierne rozgrzewanie podczas ładowania i rozładowywania. Nie jest jednak łatwa metoda weryfikacji, należy bowiem pamiętać, iż ogniwa Li-ION i Li-POLY mogą wydzielać ciepło podczas pracy, odpowiednio do zastosowanych prądów pracy. Temperatury krytyczne, po osiągnieciu których bezwzględnie należy przerwać dany proces pracy, to zazwyczaj, 50oC dla ładowania i 60oC dla rozładowania, oczywiście należy to sprawdzić w karcie danego ogniwa, gdyż wartości te mogą być nieco inne. W przypadku gdy akumulator zaczyna rozgrzewać się nadmiernie w warunkach, w których poprzednio tego nie robił, powinno to być sygnałem alarmowym. Źródłem takiego zachowania może być wzrost rezystancji wewnętrznej, wynikający ze zużycia lub objaw uszkodzenia mechanicznego wewnątrz ogniwa. W obu przypadkach, ogniwo powinno zostać wycofane z użytkowania i zutylizowane.

Bezwzględnie utylizacji należy poddać ogniwa noszące ślady uszkodzeń mechanicznych lub takie, które zwiększyły swoją objętość.

Innym sposobem jest pomiar rezystancji wewnętrznej ogniwa. Metoda jest nieco bardziej zaawansowana: do akumulatora podłączamy równolegle obciążenie o znanej rezystancji, a w dalszej kolejności multimetr z funkcją pomiaru napięcia.

Rw – rezystancja wewnętrzna ogniwa

U0 – napięcie na nieobciążonym akumulatorze

U1 – napięcie na akumulatorze po przyłożeniu obciążenia

R0 – rezystancja znanego obciążenia

W przypadku ogniwa 18650 rezystancja wewnętrzna w idealnym przypadku wynosi od 75 do 150 mΩ. Dobre jakości ogniwo o niewielkim zużyciu cechuje się z kolei Rw na poziomie nieprzekraczającym 250 mΩ. Większe wartości mogą świadczyć o większym zużyciu akumulatora.

Czy można zregenerować pakiet ogniw Li-Ion?

Osoby wykorzystujące w codziennej pracy urządzenia zasilane akumulatorowo z pewnością zastanawiają się, czy można zregenerować pakiet ogniw Li-Ion. Czy zużycie akumulatorków zawsze wiąże się z koniecznością ich utylizacji i wymiany pakietu na całkowicie nowy? Zużyte bądź uszkodzone ogniwa muszą zostać zastąpione nowymi! W przypadku pakietu ogniw, będzie się to wiązało z wymianą całego pakietu. Często można spotkać się z określeniem regeneracja pakietu, lecz jest to właśnie wymiana rdzenia akumulatorowego przy zachowaniu komponentów takich jak, obudowa, układ elektroniki itp.

Odtwórz parametry akumulatora Li-Ion, dzięki regeneracji pakietu!

Wiesz już, jakie czynniki wpływają na zużycie ogniw Li-Ion oraz jak można ocenić, czy akumulatorki nadają się do użycia, czy jednie do utylizacji. Jeżeli korzystasz z urządzeń lub narzędzi zasilanych akumulatorowo, to pamiętaj, że nie musisz każdorazowo kupować nowego akumulatora. Możesz odtworzyć akumulator Li-Ion, dzięki regeneracji pakietu akumulatorów oferowanej przez BTO!

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl