Akumulatory Ni-MH – technologia ogniw

ni-mh, akumulatorki ni-mh

Kolejną po akumulatorkach Ni-Cd technologią, którą warto znać, są akumulatory Ni-MH (niklowo-metalowo-wodorkowe). Technologia Ni-MH jest podobna po względem napięciowym do akumulatorków Ni-Cd.

Podstawowe parametry akumulatorów Ni-MH

Zanim przejdziemy do nieco bardziej szczegółowego omówienia tematu, przedstawimy Ci najważniejsze parametry akumulatorków niklowo-wodorkowych „w telegraficznym skrócie”. W dalszej części artykułu znajdziesz też praktyczną tabelę, porównującą właściwości ogniw Ni-MH oraz akumulatorów Ni-Cd.

  • Napięcie pracy pojedynczego ogniwa: 1,2V.
  • Napięcie ładowania: 1,4V.
  • Dolne napięcie rozładownia: 1,0V.
  • Typowa żywotność liczona w cyklach pracy: 200-500 cykli.

Pomimo podobieństw, akumulatora Ni-MH nie można ładować przy użyciu ładowarki dedykowanej do ogniw Ni-Cd. Chyba że jest to rzeczywiście ładowarka dedykowania do obu technologii. Dlaczego?

Ładowarka dedykowania do Ni-Cd może nie wykryć momentu naładowania akumulatora Ni-MH i doprowadzić do jego przeładownia, przegrzania i w efekcie zniszczenia ogniwa. W przypadku akumulatorka Ni-Cd, ładowanego ładowarką do Ni-MH, nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Parametry akumulatorków niklowo-wodorkowych – tabela

Parametr Wartość/Właściwość
PARAMETRY ELEKTRYCZNE
Napięcie pracy ogniwa 1,2V
Napięcie ładowania 1,4V
Dolne napięcie rozładowania 1,0V
CHARAKTERYSTYKA UŻYTKOWA
Żywotność 200-500 cykli
Samorozładowanie (wczesne ogniwa) Wysokie – utrata ładunku po 3-4 tygodniach
Samorozładowanie (nowoczesne ogniwa) Zachowuje około 70% energii po roku przechowywania (technologie LSD, Recyko, Eneloop)
Wrażliwość na przeładowanie Wysoka – ryzyko przegrzania i zniszczenia ogniwa przy użyciu niewłaściwej ładowarki
ZASTOSOWANIA
Główne obszary zastosowań
  • Urządzenia AGD
  • Elektronarzędzia (szczególnie lżejsze modele)
  • Oświetlenie awaryjne
  • Sprzęt medyczny
  • Drobna elektronika

Akumulatorki Ni-MH – rozwój technologii

Warto przypomnieć, że wczesne ogniwa Ni-MH charakteryzowały się szybkim samorozładowaniem, a naładowany akumulator już po 3-4 tygodniach leżenia „w szufladzie” trzeba było ponownie naładować.

Współczesne akumulatory Ni-MH zaprojektowane chociażby z użyciem technologii LSD (Low Self-Discharge) po naładowaniu i roku „leżakowania” w temperaturze pokojowej zachowują około 70% energii, zmagazynowanej podczas ładowania.

Ogniwa Ni-MH całkowicie zastąpiły, akumulatory Ni-Cd w urządzeniach AGD, zastępują je również w elektronarzędziach, oświetleniu awaryjnym oraz sprzęcie medycznym.

Akumulatorki Ni-MH w ofercie sklepu internetowego BTO.pl

Jeśli masz pytania lub nie wiesz, którą technologię wykorzystać do Twojego urządzenia, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Pod adresem https://bto.pl/akumulatory/akumulatorki znajdziesz bardzo szeroki wybór akumulatorków uznanych marek, takich jak akumulatorki GP, XTAR, KEEPOWER czy PANASONIC.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl