Różnica między BMS a PCM

Różnica między bms a pcm

Jaka jest różnica między BMS a PCM?

Konieczność ochrony ogniw Li-Ion przed przekroczeniem parametrów pracy sprawia, że producenci stosują specjalne układy elektroniczne do ich zabezpieczenia. We wpisie opowiadamy, jaka jest różnica między PCM a BMS w nowoczesnych pakietach akumulatorów.

Co to jest zabezpieczenie PCM?

Początkujący majsterkowicze często nie wiedzą, co to jest zabezpieczenie PCM. Protection Circuit Module to układ elektroniczny, który chroni akumulator przed nadmiernym przeładowaniem lub rozładowaniem. Równoważy też różnice napięć pomiędzy ogniwami Li-Ion w pakiecie akumulatorów. Jego zastosowanie wydłuża żywotność komponentów. Jest stosowany m.in. w elektronarzędziach.

Więcej informacji znajdziesz we wpisie: PCM – jego rola w pakiecie Li-Ion.

Jak działa układ zabezpieczający BMS?

Równie często pojawia się pytanie, jak działa układ zabezpieczający BMS. Battery Management System realizuje podobne zadania, co zabezpieczenie PCM. Chroni ogniwa litowo-jonowe przed nadmiernym rozładowaniem czy przeładowaniem, monitorując napięcie w czasie rzeczywistym.

Zasadniczą różnicą między PCM a BMS w akumulatorze jest fakt, iż PCM stanowi prosty, analogowy układ elektroniczny. Moduł BMS to zaawansowany system oparty o mikrokontroler. Monitoruje stan naładowania pakietu ogniw i może współpracować z zewnętrznym oprogramowaniem. Jest stosowany w dronach oraz pojazdach elektrycznych.

Jeżeli szukasz niezawodnych ogniw do zasilania układów elektronicznych, to skorzystaj z oferty BTO i wybierz profesjonalny akumulator Li-Ion z zabezpieczeniem.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl