Z wpisu dowiesz się:
Czy bateria i akumulator to to samo?
Nie, nie są to takie same ogniwa! Określenie „bateria” przyjęło się dla ogniwa galwanicznego pierwotnego, o którym pisaliśmy w artykule zatytułowanym: Czym są popularne „baterie”?
Bateria to rodzaj ogniwa, w którym potencjał elektryczny jest nadawany w trakcie procesu produkcyjnego „pierwotnie”, poprzez wykonanie elektrod z określonych związków chemicznych i zatopienie ich w elektrolicie. Ogniwo tego typu jest ogniwem, którego potencjału nie można odbudować. Zużyta „bateria” powinna zostać poddana recyklingowi.
Akumulator jest ogniwem „wtórnym”
Po fizycznym złożeniu ogniwa w fabryce, elektrody wykonane z rożnych związków chemicznych i zanurzone w elektrolicie nie posiadają jeszcze rożnych potencjałów elektrycznych. Różnica potencjałów elektrod nadawana jest ”wtórnie”, poprzez podłączenie napięcia elektrycznego o odpowiedniej wartości do elektrod. Jest to pierwsze ładowanie akumulatora.
Żywotność akumulatora jest ograniczona
Naładowany akumulator można wykorzystać tak, jak ogniwo pierwotne, lecz w przeciwieństwie do niego, po rozładowaniu, proces nadawania potencjału można powtórzyć wielokrotnie, ładując akumulator w przystosowanej do tego ładowarce. Niestety proces ten nie może być powtarzany w nieskończoność.
Ilość cykli ładowanie-rozładowanie jest ograniczona przez procesy degradacyjne, postępujące w związkach chemicznych, z których wykonane są elektrody i elektrolit.