Kiedy na czas wakacji albo tuż po nich odkładasz na półkę urządzenia zasilane akumulatorkami i zostawiasz ogniwa w środku, podczas ponownej próby ich uruchomienia może spotkać Cię przykra niespodzianka. Czym może skończyć się niewłaściwe przechowywanie akumulatorków? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule – czego dowiesz się podczas lektury?
- Akumulatory ulegają samorozładowaniu z powodu rezystancji wewnętrznej, a proces ten przyspiesza wraz ze wzrostem temperatury otoczenia. Gdy napięcie spadnie poniżej dopuszczalnego poziomu, ładowarka może nie rozpoznać ogniwa jako sprawnego.
- Przed długotrwałym przechowywaniem akumulatory Li-ION powinny być naładowane do poziomu 60-80% pojemności nominalnej, a czas ich składowania zależy od temperatury, tj. do 6 miesięcy w -10°C do +20°C, do 3 miesięcy w +21°C do +40°C, i maksymalnie miesiąc w +41°C do +60°C.
- Najlepszym sposobem na przechowywanie akumulatorów jest stosowanie się do wytycznych producenta zawartych w instrukcji obsługi, gdyż niektóre ładowarki mają specjalne funkcje, przygotowujące akumulator do długotrwałego przechowywania.
Warto dodać, że w ofercie sklepu BTO znajdziesz zarówno pojemne akumulatorki do elektroniki użytkowej, jak i wysokiej klasy ładowarki w zróżnicowanej i atrakcyjnej ofercie cenowej.
Z wpisu dowiesz się:
Prawidłowe przechowywanie nieużywanych akumulatorów
Niestety zdarza się, że po zimie wiele akumulatorów nie daje się naładować. Wraz z ilością urządzeń zasilanych z akumulatorów litowo-jonowych, problem staje się coraz częstszy i dotyczy zarówno nowego, jak i używanego już jakiś czas sprzętu. Nieprawidłowo przechowywany akumulator może się samoistnie rozładować i nieodwracalnie utraci swoją pierwotną żywotność.
Dlaczego tak się dzieje i jak przechowywać akumulator, by temu zapobiec?
Dzieje się tak dlatego, iż każdy akumulator ma swoją rezystancję wewnętrzną, którą będziemy dalej oznaczać Rw. Zgodnie z prawami fizyki, jeżeli istnieje źródło napięcia elektrycznego i zostanie do niego podłączona rezystancja (jakieś obciążenie), to popłynie prąd elektryczny.
W przypadku galwanicznych źródeł energii, zjawisko to określane jest jako samorozładowanie. Proces samorozładowania „wyjada” powoli energię z akumulatorka. Dotyczy ono wszystkich akumulatorów i ogniw pierwotnych, zwanych potocznie bateriami, również baterii litowo-jonowych.
Intensywność samorozładowania akumulatora zależy od wspomnianej Rw oraz od temperatury, w jakiej jest przechowywany akumulatorek czy bateria. Wraz z samorozładowaniem spada napięcie ogniwa. Gdy poziom naładowania spadnie poniżej dolnego napięcia, dopuszczalnego dla danej technologii, ładowarka do akumulatorów litowo-jonowych lub niklowo-wodorkowych nie zacznie pracy, uznając ogniwo za zniszczone.
Warto podkreślić, że akumulatory litowo-jonowe powinny mieć własne układy elektroniczne, które uniemożliwią korzystanie z akumulatora, gdy napięcie ogniw spadnie zbyt nisko.
Dodajmy też, że każdy producent akumulatorów podaje w kartach katalogowych, jakie są parametry przechowywania.
Jaki jest najlepszy sposób na przechowywanie akumulatorków?
W celu odpowiedniego przechowania akumulatora, należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją użytkowania, dostarczaną przez producenta.
Coraz częściej zdarza się bowiem, iż ładowarka dostarczona z urządzeniem ma funkcję, umożliwiającą naładowanie akumulatora do odpowiedniego poziomu i podane są tabele opisujące, jak długo można przechowywać akumulator.
O ile, z jakichś powodów, nie ma wytycznych producenta jak składować akumulator Li-ION i w jakich temperaturach, lepiej jest zastosować zasady ogólne dla akumulatorów Li-ION niż pozostawić akumulator nienaładowany.
Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko na samorozładowanie akumulatora, to przed składowaniem, powinien on zostać naładowany w zakresie 60%-80% pojemności nominalnej. Wartość tę można ustalić na kilka sposobów, np. znając czas ładowania mnożymy go przez wartość z przedziału 0,6 – 0,8 i otrzymamy w ten sposób szacowany czas ładowania.
W sytuacji, gdy wiemy z ilu sekcji napięciowych składa się pakiet akumulatorów i mamy ładowarkę, umożliwiającą ustawienie napięcia, możemy ustalić napięcie ładowania do składowania mnożąc ilość sekcji napięciowych przez napięcie 3,7V-3,9V. Jeśli nie ma dostępnych informacji producenta jak składować naładowany akumulator LI-ION można przyjąć, iż będzie to zakres temperatur o -10oC do +60oC. Im wyższa temperatura, tym większe samorozładowanie.
Można z pewną dozą bezpieczeństwa przyjąć, że w czasie składowania powinien być nie dłuższy niż podano poniżej.
- 6 miesięcy w zakresie -10oC do +20oC.
- 3 miesiące w zakresie +21oC do +40oC.
- 1 miesiąc w zakresie +41oC do +60oC.
Jeśli masz dodatkowe pytania, dotyczące prawidłowego przechowywania akumulatorów litowo-jonowych lub niklowo-wodorkowych, to nie wahaj skontaktować się z nami.