Jak wybrać multimetr cyfrowy? Wybieramy miernik uniwersalny!

jak wybrać multimetr cyfrowy wybieramy miernik uniwersalny

Zastanawiasz się, jak wybrać multimetr cyfrowy, ale nie wiesz, na jakie parametry urządzenia pomiarowego zwrócić uwagę? Przybywamy z pomocą i w dzisiejszym artykule krok po kroku pokazujemy, jak wybrać dobry miernik uniwersalny! Czego dowiesz się, czytając tekst?

  • Podstawowe funkcje dobrego multimetru cyfrowego to m.in. pomiar prądu DC, napięcia DC i rezystancji oraz test diody i ciągłości obwodu.
  • Do dokładnych pomiarów napięć przemiennych AC potrzebujesz multimetr z funkcją True RMS. Nie wystarczy Ci tanie urządzenie pomiarowe, potrafiące wyświetlać dużo cyfr na ekranie.
  • Do podstawowych pomiarów wystarczy Ci miernik w cenie ok. 100 zł. Szczególnie, jeśli jesteś początkującym elektronikiem lub majsterkowiczem.

Pamiętaj jednak, że sam przyrząd pomiarowy to jedynie narzędzie. Od Ciebie zależy, jak wykorzystasz multimetr cyfrowy – koniecznie zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa obsługi miernika uniwersalnego oraz metodyką podstawowych pomiarów wielkości elektrycznych.

Pomyśl, do czego potrzebny Ci multimetr cyfrowy?

Zanim zabierzesz się za wybór cyfrowego miernika uniwersalnego, zastanów się, do czego tak właściwie potrzebny Ci multimetr cyfrowy. Czy wykorzystasz jedynie funkcje pomiaru natężenia prądu i napięcia stałego oraz rezystancji wraz z testem ciągłości obwodu? Czy interesuje Cię również wysoka dokładność pomiaru, automatycznie przełączane zakresy pomiarowe oraz współczynnik zawartości harmonicznych w obwodzie zasilającym?

Ten tekst kierujemy głównie do początkujących użytkowników multimetru cyfrowego. Jeżeli jesteś profesjonalnym elektronikiem lub elektrykiem, to lektura artykułu pomoże Ci uporządkować wiedzę na temat doboru odpowiedniego urządzenia pomiarowego dla obwodów prądu stałego i zmiennego.

Jakie pomiary będziesz wykonywać multimetrem?

Pomiary napięcia i prądu DC oraz AC? Pomiar rezystancji? A może test diody oraz funkcja badania ciągłości obwodu? Jakie funkcjonalności powinien oferować Twój cyfrowy multimetr? Jakie pomiary zamierzasz wykonywać z jego użyciem? W kolejnych akapitach omówimy funkcje pomiarowe, jakie powinien posiadać podstawowy multimetr cyfrowy.

Pomiar napięcia DC

Mierzenie stałego napięcia elektrycznego DC to jedna z podstawowych funkcji, jakie wykorzystują początkujący użytkownicy multimetrów. W tym miejscu warto zauważyć, że zwykle nie potrzebujesz urządzenia umożliwiającego pomiar napięć rzędu 600 V czy 1000 V, lecz o wielokrotnie mniejszych – często kilku woltów (V) lub miliwoltów (mV). To właśnie w kierunku multimetrów z dostępnym zakresem miliwoltów warto skierować swoją uwagę.

Pomiar prądu DC

Stały prąd elektryczny, oznaczany symbolem DC (ang. Direct Current) to kolejna wielkość, jaką potrafi mierzyć nawet najtańszy multimetr cyfrowy. Pamiętaj jednak, że zakup taniego multimetru nie zawsze jest najlepszą decyzją! Bezpieczeństwo użytkowania takich urządzeń jest bardzo dyskusyjne.

Wracając do tematu pomiaru natężenia prądu. W większości przypadków w zupełności wystarczy Ci na początek multimetr oferujący zakres pomiaru prądu do 10 A. W tym miejscu znowu podkreślamy, że częściej wykorzystasz wielokrotnie mniejszy zakres pomiarowy, szczególnie jeśli planujesz konstruowanie układów oświetleniowych z energooszczędnymi diodami LED. Takie diody nierzadko pobierają niewielki prąd rzędu 20-30 mA (czyli „miliamperów”).

Pomiar rezystancji

Pomiar rezystancji to kolejna ważna funkcja elektronicznego multimetru cyfrowego. Dokładny odczyt wartości rezystancji pomoże Ci nie tylko zbadać oporność rezystora, lecz również szybko wykrywać ewentualne usterki. W końcu rezystancja jest miarą „przeciwstawiania się przepływowi prądu”. Jeżeli rezystancja jest duża, to możesz mieć do czynienia z awarią polegającą np. na uszkodzeniu przewodów czy ścieżek w obwodzie drukowanym PCB.

Test diody

Funkcja testu diody pozwala na sprawdzenie napięcia przewodzenia diody. Multimetr generuje niewielki prąd, następnie dokonuje pomiaru spadku napięcia na diodzie krzemowej (zwykle 0,6-0,7 V) lub germanowej (0,25-0,30 V). W ten sposób możesz zyskać wiedzę na temat jej sprawności, odczytując wartość na wyświetlaczu multimetru.

Test ciągłości obwodu

Prosta, lecz naprawdę potężna funkcja, oferowana przez każdy dobry multimetr cyfrowy. Test ciągłości obwodu (nazywany również: brzęczyk, buzzer, test zwarcia) pozwala na sprawdzenie, czy połączenie pomiędzy dwoma punktami w obwodzie jest prawidłowe. Wystarczy dotknąć sondami dwóch końców wybranego odcinka. Jeżeli połączenie jest sprawne, to multimetr wyemituje sygnał dźwiękowy (zwykle w formie wyraźnego „pisku” lub „buczenia”).

Pomiary w obwodach prądu przemiennego AC

Nieco bardziej zaawansowaną funkcją jest pomiar prądu w układach zmiennoprądowych AC (ang. Alternate Current). Z takim rodzajem napięcia spotkasz się w sieci elektrycznej 230 V – pamiętaj jednak, że samodzielne mierzenie tak wysokich napięć bez doświadczenia nie jest bezpieczne!

Mniejsze wartości napięcia AC możesz spotkać w układach generatorów oraz audio. Funkcjonalność może być przydatna, ale pamiętaj, że dokładny pomiar napięcia AC wymaga profesjonalnego multimetru cyfrowego z funkcją True RMS, o której piszemy w dalszej części tekstu.

Na jakie inne funkcje pomiarowe zwrócić uwagę?

Przedstawiliśmy Ci podstawowe funkcje cyfrowych multimetrów uniwersalnych. W sklepach znajdziesz multimetry automatyczne oferujące znacznie więcej możliwości. Czy warto na nie zwrócić uwagę? Spójrzmy na kilka z nich!

Pomiar częstotliwości prądu AC

Wartości częstotliwości prądu AC wykorzystywanego do zasilania domowej sieci elektrycznej, układów trójfazowych, silników i napędów przemysłowych czy amatorskich, stosowanych w robotyce, często nie przekraczają 50-100 Hz. To właśnie takie wartości możesz zmierzyć z użyciem multimetru cyfrowego wyposażonego w pomiar częstotliwości. Pamiętaj, że do pomiarów częstotliwości radiowych wymagane są o wiele bardziej zaawansowane urządzenia.

Pomiar pojemności kondensatora

Pomiar pojemności kondensatora przy pomocy multimetru należy traktować jako przydatną funkcję w przypadku, gdy posiadasz elementy z nieczytelnymi oznaczeniami i chcesz sprawdzić ich pojemność. Wówczas wystarczy Ci dokładność na poziomie kilku procent. Pamiętaj jednak, że do dokładniejszych pomiarów potrzebujesz profesjonalny mostek LCR. Pomocna może się też okazać znajomość metod takich jak pomiar mostkiem Wiena.

Funkcja True RMS

Multimetr z funkcją True RMS pozwoli Ci na bardzo precyzyjny pomiar sygnałów przemiennych. Dzięki TrueRMS zmierzysz dokładną wartość prądu i napięcia przemiennego AC, gdyż w przeciwieństwie do zwykłych multimetrów cyfrowych, takie urządzenie pokazuje wartość skuteczną RMS (ang. Root Mean Square).

Dlaczego to takie ważne? W przypadku obciążenia nieliniowego, czyli przepływu napięć i prądów zmiennych przez układ elektryczny, multimetr bez funkcji True RMS pokaże błędne wyniki.

Eksport danych pomiarowych do komputera

Jeśli chcesz wykonywać pomiary wybranych wartości elektrycznych lub nieelektrycznych (np. pomiar temperatury), to możesz pokusić się o wybór urządzenia, oferującego eksport danych pomiarowych do komputera. Multimetr cyfrowy z taką funkcją możesz po prostu podłączyć do PC, by rejestrować określone wartości w dłuższym okresie, bez potrzeby żmudnego, ręcznego odczytywania ich na wyświetlaczu, a następnie zapisywania w Excelu lub papierowym notatniku.

Jaki multimetr kupić do 100 złotych?

Cena multimetru nieprzekraczająca 100 złotych determinuje potrzebę kompromisów. Za taką kwotę nie kupisz profesjonalnego multimetru cyfrowego o dużej dokładności z funkcją True RMS oraz możliwością rejestracji pomiarów przy użyciu PC. Czy jednak potrzebujesz takich opcji?

Multimetr cyfrowy do 100 złotych powinien być przede wszystkim w miarę solidny i oferować podstawowe pomiary: prądu DC, napięcia DC/AC, rezystancji, ciągłości obwodu i diody. Duży, czytelny wyświetlacz z podświetleniem czy automatycznie przełączane zakresy pomiarowe na pewno się przydadzą, ale niekoniecznie znajdziesz je w sprzęcie za sto złotych.

Zwróć też uwagę na impedancją wejściową – optymalnie, jeśli będzie ona na poziomie powyżej 1 MΩ. W ten sposób multimetr dla elektronika nie wpłynie w znaczący sposób na badany obwód podczas przeprowadzania podstawowych pomiarów.

Niezawodne multimetry do pomiarów elektrycznych w BTO!

Wiesz już, jaki multimetr wybrać! Przedstawiliśmy Ci najważniejsze funkcjonalności, jakie oferują przenośne multimetry cyfrowe.

Jeżeli rozważasz zakup dobrego sprzętu pomiarowego w korzystnej cenie, to poznaj asortyment sklepu internetowego BTO! Znajdziesz u nas profesjonalne urządzenia do pomiarów elektrycznych oraz niezawodne akumulatory, ładowarki, latarki LED i szereg innych produktów w atrakcyjnej ofercie cenowej.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl