Akumulatorki i ładowarka zamiast baterii? Czy to się opłaca? Porozmawiajmy o opłacalności akumulatorów zamiast jednorazowych baterii!

Akumulatorki i ładowarka zamiast baterii Czy to się opłaca Porozmawiajmy o opłacalności akumulatorów zamiast jednorazowych baterii

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz inteligencja finansowa sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad opłacalnością akumulatorków zamiast jednorazowych baterii.

W dzisiejszym artykule sprawdzimy, na czym polega różnica pomiędzy akumulatorami a bateriami jednorazowego użytku i podpowiemy, które z rozwiązań jest bardziej opłacalne! Czego dowiesz się z lektury tekstu?

  • Zaletą baterii jest ich gotowość do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka (choć ta zaleta coraz częściej dotyczy również akumulatorków, m.in. produktów GP Recyko) oraz niska cena w zestawieniu z kosztem zakupu akumulatorów i dodatkowej ładowarki.
  • Możliwość wielokrotnego użytku to największa przewaga akumulatorków. Niewielkich rozmiarów ogniwa możesz ładować wiele razy (kilkaset, a nawet kilka tysięcy razy). Ograniczasz w ten sposób potrzebę częstego zakupu nowych baterii, obniżając koszty eksploatacji urządzeń i generując mniejszą ilość odpadów.
  • W dłuższej perspektywie czasowej często bardziej opłacalny jest zakup akumulatorów i ładowarki, niż kolejnych kompletów pojedynczych baterii do sprzętu RTV czy AGD.

W kolejnych sekcjach przyjrzymy się szerzej różnicom pomiędzy bateriami oraz akumulatorkami i sprawdzimy, które z rozwiązań opłaca się bardziej! Zajrzymy też do najnowszych prac naukowców i inżynierów w obszarze akumulatorów.

Baterie czy akumulatory – na czym polega różnica pomiędzy nimi?

Zanim przejdziemy do szczegółowego pochylenia się nad tematem opłacalności akumulatorków zamiast baterii, w kontekście zasilania urządzeń elektronicznych, sprawdzimy, jakie są różnice pomiędzy dwoma niepozornymi źródłami energii. Jakie są główne różnice między współczesnymi akumulatorami a bateriami?

  • Łatwość użycia – szczególnie w awaryjnych sytuacjach łatwiej wymienić baterie, dzięki którym latarka LED czy kalkulator będą działać od razu. W przypadku rozładowanego akumulatora proces ładowania może potrwać kilka godzin. Pamiętaj jednak, że na rynku są dostępne też wstępnie naładowane akumulatorki GP, które możesz użyć tuż po wyjęciu z opakowania.
  • Możliwość wielokrotnego użytku – rozładowana bateria AA lub AAA nadaje się jedynie do kosza. Akumulatorki AA i AAA – w zależności od wybranego modelu – możesz ponownie naładować, a ich żywotność jest szacowana często na kilkaset, a nawet kilka tysięcy cykli ładowania-rozładowania. Wybierając akumulatory, generujesz mniej odpadów.
  • Cena akumulatorka i baterii – ceny akumulatorków są zazwyczaj wyższe, niż koszt zakupu kompletu baterii alkalicznych. Do tego dochodzi również cena ładowarki do akumulatorków.

Klasyczne baterie są wciąż popularne, jednak coraz częściej ustępują miejsca akumulatorkom Li-Ion oraz akumulatorom Ni-MH, dzięki rozwojowi technologii produkcji ogniw. W kolejnej sekcji sprawdzimy, gdzie tradycyjny komplet baterii może być dobrym wyborem.

Kiedy bateria może być dobrym wyborem?

Bateria to teoretycznie dobry wybór do zasilania urządzeń użytkowanych sporadycznie, które nie pobierają dużej mocy. Przykładami takich urządzeń mogą być np. zasilane paluszkami AA lub AAA piloty bezprzewodowe, zegary ścienne, małe latarki podręczne czy drobne zabawki na baterie. Praktyka pokazuje, że w większości przypadków piloty zdalnego sterowania czy latarki stosowane w awaryjnych sytuacjach, nie wymagają stosowania ogniw o dużej wydajności.

…ale czy na pewno bateria jednorazowa to ekologiczny wybór?

No właśnie! Nie do końca! Nowoczesne technologie recyklingu oraz przetwarzania odpadów redukują problem rosnącej liczby śmieci, jednak wciąż wybierając baterie do jednorazowego użytku, generujesz dodatkowe śmieci. Zresztą, wyobraź sobie, że jeden akumulatorek ma żywotność na poziomie 1000 cykli ładowania i zestaw to z 1000 zużytych baterii. Robi różnicę, prawda?

Kiedy inwestycja w akumulatorki i ładowarkę to dobry pomysł?

Wyobraź sobie następującą sytuację. Zostałeś szczęśliwym posiadaczem mocnej, acz całkiem energooszczędnej latarki LED. Twoja latarka jest zasilana czterema ogniwami w rozmiarze AA. Do wyboru masz zwykłe baterie paluszki w tym rozmiarze albo zakup zestawu składającego się z akumulatorków i ładowarki. Co się bardziej opłaca? Sprawdźmy!

Standardowa bateria alkaliczna ma szacunkową pojemność na poziomie 2500 mAh. Koszt zakupu czterech takich baterii to ok. 20-25 złotych. Dla porównania zakup ładowarki GP (np. GP Speed M451) wraz z czterema akumulatorkami Ni-MH o podobnej pojemności to koszt na poziomie rzędu 150 złotych.

W pierwszej chwili możesz stwierdzić, że to przecież 6-krotnie drożej! Pamiętaj jednak, że akumulatory możesz ładować wielokrotnie. Komplet baterii za 25 zł po zużyciu nadaje się jedynie do utylizacji. W tym miejscu powinniśmy zastanowić się nad opłacalnością akumulatorków do latarki LED w porównaniu do zakupu tradycyjnych baterii w technologii alkalicznej.

Przyjmijmy, że Twoja latarka LED w normalnym trybie pracy pobiera prąd o natężeniu około 350 mA. Teoretycznie oznacza to, iż komplet ogniw zapewniający pojemność 10000 mAh pozwoli na nieprzerwaną pracę oświetlenia przez 28 godzin. Załóżmy, że codziennie trenujesz po zmroku i średni czas trwania treningu wynosi ok. 1 godziny. Czasem robisz 1 dzień przerwy, więc wspomniany komplet o pojemności 10000 mAh wyczerpuje się po 1 miesiącu.

 1 miesiąc3 miesiące6 miesięcy12 miesięcy
Koszt zasilania bateryjnego25 zł75 zł150 zł300 zł
Koszt zasilania akumulatorowego150 zł0 zł0 zł0 zł


Jak widać w tabeli, początkowe koszty zakupu akumulatorków wraz z ładowarką są dwukrotnie mniejsze w porównaniu z kupowaniem baterii przez 12 kolejnych miesięcy. Koszty ładowania są w tym przypadku pomijalne. Oczywiście nawet korzystając z zasilania akumulatorowego, zawsze warto mieć „pod ręką” komplet baterii jednorazowego użytku, na wypadek nagłego wyczerpania się zestawu akumulatorów.

Jak będzie rozwijać się technologia ogniw wielokrotnego ładowania?

Rosnące znaczenie elektromobilności, energetyki odnawialnej czy przenośnej elektroniki codziennego użytku sprawia, że najwięksi gracze na rynku technologicznym przywiązują dużą wagę do rozwoju technologii akumulatorków.

Pojemne akumulatory chińskiej firmy CATL

Wśród wielu odkryć i badań naukowców warto w tym miejscu wspomnieć m.in. o pracach inżynierów chińskiej firmy CATL. Marka CATL opracowała i przedstawiła prototyp akumulatora wyposażonego w ogniwo o gęstości mocy na poziomie aż 500 Wh/kg. To wartość w znacznym stopniu przewyższająca rozwiązania aktualnie dostępne na rynku. Producent informuje, że dopracowana została też technologia ładowania i udoskonalone parametry procesu rozładowania akumulatora.

Tanie akumulatory litowo-siarkowe

Czy akumulatorki Li-S zrewolucjonizują rynek? Tego jeszcze nie wiemy! Znamy jednak obiecujące wyniki prac australijskich naukowców z Uniwersytetu Monash w Melbourne. Przedstawili oni światu pakiet akumulatorów litowo-siarkowych, który prezentuje się rewelacyjnie w porównaniu do popularnych dziś akumulatorków litowo-jonowych. Według zapewnień naukowców akumulatory Li-S mają 5-krotnie większą pojemność, niż Li-On, a przy tym są 2-krotnie tańsze!

Rewolucja wprost z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kolejna ciekawa nowina ze świata akumulatorów to wyniki prac zespołu profesora Marcina Molendy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Grupa badaczy skupiła się na rozwoju technologii akumulatorowych, dedykowanych do zasilania samochodów z napędem elektrycznym, a także magazynów energii dla instalacji fotowoltaicznych.

Naukowcy opracowali technologię akumulatorów CAG, opartych o żel węglowych (tzw. carbogel), wytwarzany ze skrobii, stanowiącej odnawialne źródło surowcowe. Według pierwszych testów udało się osiągnąć imponującą żywotność na poziomie ponad 1500 cykli ładowania-rozładowania.

Inna autorska technologia polskiego zespołu to katody LKMNO, pozwalająca na produkcję wysokonapięciowych katod akumulatorów bez obecności kobaltu. Technologia zakłada ponadto 5-krotnie mniejsze wykorzystanie zasobów niklu oraz 2-krotnie mniejszą ilość litu. Co więcej LKMNO pozwala na 100% wykorzystanie zastosowanego do budowy akumulatora litu. Dla porównania, obecne akumulatorki Li-Ion pozwalają na jego efektywne wykorzystanie zaledwie w 50%.

Dlaczego warto kupić akumulatorki i ładowarkę w sklepie BTO?

Na polskim rynku działa wiele sklepów oraz hurtowni internetowych, oferujących szeroki wybór akumulatorków Ni-MH czy Li-Ion oraz profesjonalnych ładowarek do akumulatorów. To, co wyróżnia ofertę naszego sklepu internetowego BTO, to dopasowanie oferty do szerokiego grona odbiorców. Znajdziesz u nas zarówno ładowarki do zastosowań domowych, jak i profesjonalnych, a także lekkie urządzenia do ładowania akumulatorków, idealne na wycieczkę albo dalszą podróż.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl