Latarka LED – jak wybrać? Przedstawiamy najważniejsze parametry i zastosowania latarek diodowych LED!

Latarka LED – jak wybrać BTO

Oświetlanie drogi podczas nocnego spaceru czy akcje poszukiwawcze to jedne z wielu zadań, w których realizacji pomaga nowoczesna latarka LED. W artykule sprawdzimy, jaką latarkę wybrać i co oznaczają poszczególne parametry pracy latarki LED. Poniżej skrót najważniejszych informacji.

 • Tania latarka LED na akumulator albo z możliwością zasilania ogniwami ładowalnymi to niezbędne wyposażenie każdego z nas. Zapewnia możliwość oświetlenia otoczenia podczas przerwy w dostawie prądu czy wysłania sygnału SOS w sytuacji awaryjnej.
 • Latarka ledowa cechuje się szeregiem parametrów, z których najważniejsze to: lumeny, rodzaj zastosowanych diod, sposób zasilania i ładowania, a także materiał, z którego wykonano korpus oraz ergonomia obudowy.
 • W zależności od potrzeb możemy wybrać rozmaite rodzaje latarek LED przeznaczone do uniwersalnych albo konkretnych zastosowań. Dobrym przykładem są latarki warsztatowe na magnes, a także wodoszczelne latarki nurkowe.

Przeczytaj więcej przydatnych tekstów na blog.bto.pl

Każdy z nas spotkał się z sytuacją, gdzie nieodzowna okazała się dobra latarka ledowa. Awaria oświetlenia w domu, prace serwisowe czy poszukiwanie kluczyków, które przypadkiem wpadły pod zaparkowane auto. Podręczne źródło światła okazuje się bezcenne i może nas uratować w wielu losowych sytuacjach. Właśnie dlatego nawet prosta i tania latarka LED jest niezbędnym elementem codziennego wyposażenia każdego z nas!

Jakie parametry ma latarka LED? Na co zwrócić uwagę?

Konieczność posiadania dobrej latarki jest oczywista! Nieoczywiste dla wielu są natomiast parametry latarki LED. Przy wyborze latarki należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe cechy.

 • Natężenie emitowanego światła (tzw. lumeny).
 • Zastosowane w latarce diody LED.
 • Pojemność oraz rodzaj ogniw.
 • Budowa korpusu i ergonomia.
 • Dostępne tryby świecenia i funkcje dodatkowe.

Jeśli zastanawiasz się, jaką latarkę LED wybrać, to dalsza część artykułu pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jakie parametry ma latarka i jakie jest ich znaczenie.

Natężenie strumienia światła

Spośród wielu dostępnych modeli latarek niesłabnącą popularnością cieszą się latarki o dużej mocy emitowanego strumienia świetlnego (opisywanego przy pomocy „lumenów”). Wpływa ona bezpośrednio na zasięg światła. Okazuje się jednak, że nie zawsze duży zasięg latarki LED jest nam niezbędny. Poniżej opisujemy, jak dobrać moc do różnych zastosowań.

 • Poniżej 20 lumenów – czytanie mapy i książek oraz pobieżne rozpoznanie najbliższego otoczenia, doświetlanie elementów podczas prac naprawczych.
 • 20-100 lumenów – poruszanie się po nieoświetlonym terenie w tempie spacerowym, dokładne oświetlenie serwisowanej maszyny w słabo oświetlonym warsztacie.
 • 100-300 lumenów – bieganie, nordic walking i swobodne uprawianie innych sportów w godzinach nocnych podczas treningów w nieznanym terenie.
 • 300-1000 lumenów – nadawanie sygnałów SOS, oświetlenie terenu ukierunkowanym strumieniem o zasięgu kilkuset metrów lub dokładne doświetlenie najbliższego otoczenia.
 • Powyżej 1000 lumenów – bardzo dobre oświetlenie obszaru o znacznej powierzchni w trakcie akcji ratowniczych oraz poszukiwawczych czy działań służb.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że silne światło latarki LED nie tylko pomoże rozświetlić najbliższą okolicę, lecz również stanowi realne narzędzie do wykorzystania w samoobronie. Silny strumień świetlny latarki diodowej skutecznie oślepi napastnika. Taka latarka taktyczna o dużej mocy stanowi doskonałe uzupełnienie gazu pieprzowego oraz podobnego wyposażenia.

Rodzaj diod LED w latarce

Aspektem konstrukcyjnym, z którego wynika wydajność poszczególnych modeli latarek, jest przede wszystkim rodzaj zastosowanej diody elektroluminescencyjnej. Użytkownicy mają do wyboru latarki LED z rozmaitymi rodzajami diod, które opisujemy poniżej.

 • XP-E – zminiaturyzowana wersja diody XR-E o jasności do 300 lm, emitująca mniejszą ilość ciepła, niż jej standardowa wersja.
 • XP-C – dioda znajdująca zastosowanie w budżetowych modelach latarek ledowych o mocy do 250 lm, podatna na przegrzewanie, co wpływa na skrócenie czasu pracy latarki.
 • XP-G – zminiaturyzowana wersja, wspomnianej już diody XR-E o większym zasięgu i mocy 350 lm (nowsza dioda XP-G2 oferuje jeszcze silniejszy strumień o 20% mocniejszy).
 • XM-L – dioda stosowana w latarkach LED EDC oraz czołówkach ledowych o mocy do 700 lm (wariant XM-L2 to 20% większa jasność i moc światła prawie 1300 lm w wersji U3).
 • XP-L HI – stanowi połączenie technologii zastosowanych w konstrukcji diod LED XP-G oraz XM-L2. Zapewnia moc na poziomie ok. 1200 lm i bardzo dobry zasięg latarki.

Niezależnie od rodzaju diod, ogromną przewagą latarki LED nad tradycyjnymi odpowiednikami wyposażonymi w żarówki jest zastosowana technologia. Niski pobór energii i odporność na uszkodzenia sprawiają, że tradycyjne latarki praktycznie odeszły do lamusa.

Zasilanie latarki LED

Bardzo ważnym aspektem jest zasilanie latarki LED. Cóż nam po świetnej latarce, która nie działa! Producenci nadal dostarczają na rynek urządzenia zasilane bateryjnie, jednak coraz większą popularność zyskują latarki LED do ładowania poprzez port USB czy dedykowane ładowarki.

Dobrym wyborem są latarki LED akumulatorowe na wymienne ogniwa, które można zasilać zarówno z użyciem baterii AA/AAA, jak i akumulatorków. Małe akumulatory litowo-jonowe, czyli popularne ogniwa 18650 można obecnie nabyć w praktycznie dowolnym sklepie z elektroniką.

Osoby, które szukają praktycznych rozwiązań, a jednocześnie cenią minimalizm, z pewnością docenią możliwość wyboru latarki LED na USB. Ładowanie przez uniwersalne złącze USB sprawia, że latarka ledowa może być naładowana również przy pomocy laptopa czy powerbanku.

Jakość obudowy i ergonomia

Nie bez znaczenia jest jakość wykonania obudowy dobrej latarki LED i jej ergonomia. Sam korpus pełni również rolę radiatora, odprowadzającego ciepło. Najlepszym wyborem są modele posiadające korpus z wysokiej jakości aluminium lotniczego, opcjonalnie pokryte gumą, zapewniającą lepszy chwyt. Jeżeli latarka LED będzie przeznaczona do sporadycznego użytku w normalnych warunkach, to możemy rozważyć zakup urządzenia z plastikową obudową.

Tryby świecenia i funkcje dodatkowe

Inwestycja w dobrą latarkę LED powinna przewidywać zakup urządzenia wyposażonego w kilka trybów świecenia. Tryby pracy latarki, takie jak pełna moc, tryby pośrednie i stroboskop można określić jako żelazne minimum funkcjonalności.

W zależności od potrzeb użytkownicy mogą także wybrać tanie latarki LED z regulacją wiązki światła, a także droższe modele przeznaczone do profesjonalnych prac warsztatowych. Urządzenia posiadają haczyki oraz magnesy do montażu latarki na dowolnej powierzchni metalowej.

Interesującym rozwiązaniem są ponadto produkty takie jak latarki warsztatowe LED Beemer marki Mactronic. Latarka posiada dodatkową nakładkę inspekcyjną – głowica świetlna jest umieszczona na giętkim wężu, co umożliwia oświetlenie trudno dostępnych miejsc.

Jak dobrać rodzaj latarki diodowej do konkretnego zastosowania?

Nie sposób wymienić wszystkich sytuacji, w których niezbędne jest podręczne źródło światła. Poniżej przytoczyliśmy 5 przykładów, które pomogą Ci zrozumieć, jak dobrać latarkę diodową do konkretnego zastosowania.

 1. Latarki uniwersalne – w przypadku niesprecyzowanych potrzeb, dobrym rozwiązaniem są czołówki ledowe. Latarka na czoło zajmuje niewiele miejsca i zapewnia dobrą wydajność.
 2. Latarki LED warsztatowe – podręczne oświetlenie do warsztatu powinno posiadać możliwość zawieszenia na haczyku oraz montażu przy pomocy magnesu.
 3. Latarki sportowe – w przypadku sportów biegowych warto wybrać latarki czołowe LED. Do nocnych eksploracji przyda się natomiast mocna latarka ręczna.
 4. Latarki kempingowe – specyficzna grupa latarek, w której na wyróżnienie zasługują praktyczne i wydajne lampy kempingowe z możliwością bezpiecznego montażu w namiocie.
 5. Oświetlenie nurkowe LED – profesjonalne latarki dla nurków to wysokiej klasy produkty. Są droższe niż przeciętne latarki LED, zapewniają jednak wodoszczelność i niezawodność.

Ciekawym przykładem mogą być również latarki taktyczne, patrolowe oraz latarki długopisowe w formie kubotanu. Urządzenia są rekomendowane do specyficznych zastosowań łączących w sobie sztukę przetrwania oraz samoobronę.

Wydajna i mocna latarka LED w dobrej cenie ze sklepu BTO!

Dobrnęliśmy do końca! Wiesz już, jak wybrać latarkę i na co zwrócić szczególną uwagę na etapie zakupu. Podsumujmy najważniejsze informacje – jak krok po kroku wybrać dobrą latarkę LED?

 • Określ potrzebną moc latarki, określaną przez tzw. lumeny.
 • Sprawdź, jakie diody zostały zastosowane do budowy latarki LED.
 • Rozważ, czy potrzebujesz latarki LED akumulatorowej, czy na baterie.
 • Zastanów się, w jakich warunkach będziesz użytkować latarkę.
 • Poznaj dodatkowe funkcje latarek LED i oceń ich przydatność w swoim przypadku.

Jeżeli szukasz latarki w dobrej cenie, to sprawdź wydajne latarki LED oferowane przez sklep BTO! Specjaliści BTO pomogą Ci w doborze odpowiedniego produktu spośród szerokiego asortymentu modeli latarek znajdujących się w ofercie sklepu.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl