Jaka ładowarka do akumulatorków będzie najlepsza?

Jaka ładowarka do akumulatorków będzie najlepsza

Uniwersalna ładowarka procesorowa umożliwia szybkie i bezpieczne ładowanie różnych akumulatorów. W artykule sprawdzimy, jaka ładowarka do akumulatorków będzie najlepsza. Czego dowiesz się z lektury tekstu?

 • Nowoczesna ładowarka procesorowa jest wyposażona w niezależne kanały ładowania, dzięki którym w bezpieczny sposób naładujesz kilka akumulatorów litowo jonowych lub niklowo wodorkowych.
 • Profesjonalne ładowarki charakteryzują się szeregiem cech, które warto wziąć pod uwagę podczas ich zakupu: niezależne kanały ładowania, obsługa różnych rodzajów akumulatorów, sterowanie mikroprocesorowe czy specjalne zabezpieczenia.
 • Ładowarki procesorowe mogą być wyposażone w szereg dodatkowych akcesoriów i praktycznych funkcji: port ładowania urządzeń przenośnych, funkcję odświeżania ogniw czy dodatkowy adapter samochodowy w zestawie.

Zaprezentujemy również profesjonalne ładowarki procesorowe XTAR oraz GP. Urządzenia pomogą Ci w ładowaniu akumulatorów, które z powodzeniem zastąpią zwykłe baterie do zasilania latarek czołowych i nurkowych, przenośnych konsoli do gier, pilotów bezprzewodowych czy sprzętu AGD.

Jak wybrać profesjonalną ładowarkę do akumulatorków?

Sterowana mikroprocesorem kontrola ładowania czy obsługiwane rozmiary akumulatorów to jedne z wielu aspektów wyboru dobrej ładowarki. Na jakie cechy produktu zwrócić uwagę, wybierając ładowarkę?

 • Obsługiwane typy akumulatorów.
 • Liczba ładowanych akumulatorów jednocześnie.
 • Sterowanie procesem ładowania przy użyciu mikroprocesora.
 • Dokładna kontrola ładowania niezależnie od typu ogniwa.
 • Zabezpieczenia uniwersalnej ładowarki procesorowej.
 • Jakość wykonania obudowy i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
 • Obecność dodatkowe funkcje i cechy produktu.

W kolejnych akapitach omówimy szerzej parametry, jakie powinna oferować dobra ładowarka do domu lub zastosowań profesjonalnych.

Kompatybilność z wieloma rodzajami akumulatorów

Uniwersalna ładowarka procesorowa powinna być przede wszystkim kompatybilna z wieloma typami ogniw wielokrotnego ładowania. Zwróć zatem na rodzaje obsługiwanych akumulatorków Li-Ion oraz Ni-MH.

Przykładowo ładowarka XTAR VC2 umożliwia ładowanie akumulatorów litowo-jonowych 10440, 14500, 18650, 22650, 2550, 26650 i innych. Z kolei produkty GP pozwalają na pracę z akumulatorkami niklowo-wodorkowymi.

Jeżeli poszukujesz informacji na temat dostępnych na rynku rodzajów akumulatorów, to koniecznie zobacz artykuły dostępne na blog.bto.pl.

Liczba kanałów do jednoczesnego ładowania ogniw

Maksymalna liczba ładowanych akumulatorów to kolejna ważna cecha produktu. Wyobraź sobie, że Twoja ładowarka posiada jedno łoże do ładowania akumulatorka, a zakupiona przez Ciebie ładowarka czołowa LED jest zasilana aż czterema ogniwami litowo-jonowymi…

Uzupełnianie energii w czterech akumulatorkach Li-Ion przy użyciu miniaturowej ładowarki byłoby uciążliwe. Większość dostępnych na rynku urządzeń posiada niezależne kanały do ładowania od 1 do 4 akumulatorów. Oczywiście im większa liczba ładowanych akumulatorów, tym większe rozmiary urządzenia oraz wyższa waga. Pamiętaj o tym, planując zabranie ładowarki w podróż.

Ładowarka mikroprocesorowa do akumulatorków

W przeciwieństwie do tradycyjnych „analogowych” urządzeń uniwersalna ładowarka procesorowa jest wyposażona w mikroprocesor, który pomaga w realizacji szeregu dodatkowych funkcji. Tego rodzaju sprzęt jest zazwyczaj wyposażony w wyświetlacz LCD prezentujący informacji na temat procesu ładowania. Często pozwala też na formowanie akumulatorów.

Sterowany mikroprocesorem proces ładowania

Obecność wspomnianego w poprzednim akapicie układu umożliwia również implementację sterowanego mikroprocesorem procesu ładowania. Dobrym przykładem są tutaj ładowarki XTAR. Ich producent zaimplementował w urządzeniach 3-stopniowy proces ładowania.

 1. Najpierw ładowarka procesorowa – wyposażona w niezależne kanały ładowania – sprawdza ogniwa i w razie potrzeby reaktywuje je, jeśli ich napięcie spadło poniżej 2,9 V.
 2. Po reaktywacji rozpoczyna się właściwy proces uzupełniania energii akumulatorka z użyciem prądu stałego o natężeniu od 50 do 500 mA.
 3. Ostatni etap polega na ładowaniu ogniwa prądem malejącym do momentu, aż napięcie ładowania osiągnie 4,2 V.

Podobne rozwiązania można spotkać również w ładowarkach procesorowych innych producentów. Specjalnie opracowana metoda pomaga w przywróceniu do życia nawet całkowicie rozładowanych ogniw akumulatorowych.

Zabezpieczenia przed uszkodzeniem

Profesjonalne urządzenia posiadają też niezależne kanały ładowania akumulatorów wyposażone w szereg specjalnych zabezpieczeń. Jeżeli rozważasz zakup ładowarki procesorowej, to koniecznie sprawdź, czy posiada ona ochronę przed zwarciem, przegrzaniem akumulatorków oraz odwrotną polaryzacją ogniw.

Solidne wykonanie i wytrzymała obudowa

Planując zakup ładowarki do akumulatorków, zwróć także uwagę na jakość jej wykonania. Solidna, wytrzymała obudowa to duży atut, szczególnie jeśli ładowarka akumulatorków ma służyć Ci w czasie wakacyjnych podróży czy wyjazdów służbowych. Jeżeli poszukujesz urządzenia, które zabierzesz w podróż, to pamiętaj również o takich cechach produktu, jak waga czy kompaktowa budowa.

Dodatkowe funkcje ładowarki do akumulatorów

Na koniec omówimy jeszcze dodatkowe funkcje ładowarki do akumulatorów – uwzględnij je, szukając idealnego sprzętu dla siebie. Jedną z przydatnych funkcjonalności, o których wspomnieliśmy wcześniej, jest oczywiście funkcja odświeżania i formowania akumulatorków. Pozwala przywrócić dobrą wydajność z pozoru zużytym i całkowicie wyczerpanym ogniwom.

Kolejna przydatna funkcja to powerbank. Ładowarka z tą funkcją pozwala nie tylko na ładowanie urządzeń przenośnych poprzez samą ładowarkę z użyciem portu USB, lecz przede wszystkim czerpanie energii z samych akumulatorów. Oczywiście akumulatorki muszą być wcześniej naładowane.

Dobrym pomysłem jest również wybór urządzenia, które posiada w zestawie zasilacz sieciowy oraz możliwość podłączenia do portu USB komputera. W ten sposób zyskamy możliwość ładowania ogniw, nawet jeżeli nie będziemy mieli dostępu do źródła zasilania sieciowego. Wystarczy podłączenie samej ładowarki do laptopa czy tabletu.

Ekologiczne ładowarki GP

Osoby planujące zakup sprzętu do ładowania akumulatorków powinny zwrócić uwagę na ekologiczne ładowarki GP z serii ReCyko oraz ReCyko Pro. Urządzenia wyróżniają się nie tylko doskonałymi parametrami i skróconym czasem ładowania ogniw, lecz również odpowiedzialnym podejściem projektantów do minimalizacji wpływu odpadów na środowisko naturalne.

Zarówno ładowarki procesorowe, jak i akumulatory GP ReCyko zostały zaprojektowane z myślą o maksymalizacji ponownego wykorzystania surowców. W efekcie urządzenia łączą w sobie aspekty proekologiczne i proekonomiczne. Wyróżniają się ponadto nowoczesnym designem.

Profesjonalne ładowarki XTAR

Kolejna seria urządzeń, które warto wziąć pod uwagę, to profesjonalne ładowarki XTAR. W bogatej ofercie marki XTAR możesz znaleźć zarówno kompaktowe konstrukcje do ładowania pojedynczych ogniw cylindrycznych, jak i zaawansowane ładowarki procesorowe wyposażone w funkcjonalne wyświetlacz LCD oraz 4 niezależne kanały ładowania o dużej wydajności.

Produkty posiadają funkcję formowania akumulatorów, a także zaimplementowany innowacyjny, trzystopniowy proces ładowania. Ekran LCD wyświetla z kolei najważniejsze parametry procesu: napięcie i prąd ładowania oraz rzeczywisty pomiar pojemności.

Kiedy warto korzystać z akumulatorków i ładowarki zamiast zwykłych baterii?

Odpowiedź jest prosta – zawsze, kiedy istnieje taka możliwość! 🙂

Korzystanie z akumulatorków oraz ładowarki zamiast zwykłych baterii jest doskonałym pomysłem zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i troski o środowisko naturalne. Nowoczesne ogniwa wielokrotnego ładowania potrafią zastąpić setki, a nawet tysiące zwykłych baterii przy nieporównywalnie niższym koszcie zakupu – uwzględniając również cenę ładowarki.

Intensywne korzystanie z urządzeń zasilanych bateryjnie wymaga częstej wymiany jednorazowych ogniw, co skutkuje generowaniem dużej ilości odpadów. Recykling baterii jest problematyczny, a samo wyrzucanie ogniw wymaga dostępu do specjalnego pojemnika. Inwestycja w akumulatorki to zatem inwestycja w lepszą przyszłość ekosystemów naszej planety.

Gdzie kupić uniwersalną ładowarkę do ładowania akumulatorów?

Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy urządzeń do ładowania akumulatorów, to pamiętaj, że sklep z ładowarkami BTO Battery Trade Office oferuje szeroki wybór sprawdzonych ładowarek sieciowych. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednią ładowarkę akumulatorków.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl