Porównanie ładowarek XTAR Dragon VP4 Plus vs SkyRC MC3000

Porownanie ladowarek XTAR Dragon VP4 Plus vs SkyRC MC3000

Zaawansowani użytkownicy mają do dyspozycji szereg profesjonalnych urządzeń do ładowania akumulatorów Li-Ion, Ni-Cd oraz Ni-MH. W dzisiejszym artykule prezentujemy porównanie ładowarek XTAR Dragon VP4 Plus vs SkyRC MC3000, które z pewnością ułatwi podjęcie decyzji.

Precyzyjna kontrola procesu ładowania oraz szybkie uzupełnianie poziomu energii ogniw 18650 czy rozmaitych akumulatorów Li-Ion to jedne z wymagań stawianych nowoczesnym ładowarkom do akumulatorków. Przeprowadzony przez nas test XTAR Dragon VP4 Plus i SkyRC MC3000 pozwolił sprawdzić, jak w praktyce sprawdzają się obydwa urządzenia. W artykule szerzej przyjrzymy się parametrom obu modeli i przypomnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki.

Jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze ładowarki?

Na początku wspomnimy, jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze profesjonalnej ładowarki do akumulatorów. Które z nich są najważniejsze w zaawansowanych zastosowaniach?

 • Monitoring ładowania – proces uzupełniania energii w ogniwach powinien być stale monitorowany przez wbudowany system mikroprocesorowy.
 • Zabezpieczenia – ładowarka do akumulatorków powinna być wyposażona w komponenty zabezpieczające urządzenie i ogniwa przed zwarciem, przegrzaniem i odwrotną polaryzacją.
 • Niezależne kanały – sprzęt musi posiadać możliwość niezależnego ładowania rozmaitych akumulatorów, co znacznie ułatwia codzienną eksploatację.
 • Wbudowany ekran – warto zwrócić uwagę na obecność wyświetlacza, na którym prezentowane będą aktualne parametry ładowania, napięcie czy pojemność ogniw.
 • Efektywne chłodzenie – wysoka wydajność ładowarki może wiązać się z nagrzewaniem akumulatorów i urządzenia, dlatego warto wybrać model z wydajnym chłodzeniem.
 • Funkcja reaktywacji – zaawansowane technologicznie produkty posiadają funkcję reaktywacji całkowicie rozładowanych akumulatorów Li-Ion, Ni-MH oraz Ni-Cd.
 • Solidne wykonanie – ładowarka powinna również posiadać wytrzymałą obudowę, odporną na uderzenia i wstrząsy, wykonaną z materiału dobrze odprowadzającego ciepło.

Poza wymienionymi wyżej aspektami, warto również zwrócić uwagę na akcesoria dostarczane przez producenta: torbę na ładowarkę, przewody diagnostyczne czy adapter zapalniczki samochodowej.

Czym wyróżnia się ładowarka Dragon VP4 Plus marki XTAR?

Produktami, które doskonale korespondują z powyższą listą są urządzenia marki XTAR. Jednym z nich jest ładowarka Dragon VP4 Plus. Czym wyróżnia się wspomniany sprzęt?

 • 4 niezależne kanały ładowania – urządzenie umożliwia niezależne ładowanie czterech różnych ogniw z maksymalną wydajnością prądową 2 A.
 • Łagodny start –  ładowarka posiada zaimplementowaną technologię soft-start, która wyraźnie wydłuża żywotność ładowanych nią akumulatorków.
 • Wygodny monitoring procesu – urządzenie jest wyposażone w intuicyjny wyświetlacz LCD, prezentujący informacje o prądzie ładowania, stanie ogniwa czy jego pojemności.
 • Praktyczna obudowa z ABS – konstrukcja mechaniczna ładowarki XTAR zapewnia nie tylko wysoką odporność na uszkodzenia, lecz również doskonałe parametry termiczne.
 • Automatyzacja ładowania – mikroprocesor sam dobiera najlepszy prąd ładowania (0,5 A/1 A/2 A), maksymalizując żywotność ogniw i przyspieszając proces uzupełniania energii.
 • Wydajna reaktywacja ogniw – do zalet ładowarki Dragon VP4 Plus należy również funkcja przywracania sprawności teoretycznie uszkodzonych ogniw.
 • Kompatybilność – instrukcja XTAR Dragon VP4 mówi też o współpracy sprzętu z akumulatorkami Li-Ion czy Ni-MH, jak i akumulatorami przemysłowymi IMR, INR czy ICR.

Dodajmy, że ładowarka XTAR posiada wbudowany balanser. Co to oznacza? Ładowanie pakietu akumulatorów 3S (11,1 V) z jego pomocą to gwarancja równomiernego naładowania ogniw.

Innowacyjny proces ładowania ogniw Li-Ion w XTAR Dragon VP4 Plus

Innowacyjny proces ładowania ogniw Li-Ion w XTAR Dragon VP4 Plus to kolejny aspekt, który przemawia za wyborem właśnie tej ładowarki. Z jakich etapów składa się proces ładowania?

 • Etap TC – w początkowej fazie dochodzi do kontroli akumulatora oraz podjęcia próby reaktywacji ogniwa, jeżeli jego napięcie spadło poniżej wartości 2,9 V.
 • Etap CC – zasadniczy etap to ładowanie akumulatorków prądem o wartości z zakresu 50-500 mA, ustalanym przez układ mikroprocesorowy.
 • Etap CV – ostatnia faza ładowania akumulatorów to doładowywanie prądem malejącym do momentu, aż poszczególne ogniwa osiągną wartość 4,2 V.

Specjalnie opracowana technologia algorytmu ładowania TC/CC/CV zapewnia wydłużoną żywotność akumulatorków litowo-jonowych.

Co odróżnia ładowarkę XTAR Dragon VP4 Plus od SkyRC MC3000?

Na początku artykułu wspomnieliśmy o konkurencyjnym modelu ładowarki, która często jest porównywana przez użytkowników, rozważających zakup wymienionego w poprzednim akapicie urządzenia. Co odróżnia ładowarkę XTAR Dragon VP4 Plus od SkyRC MC3000?

Przede wszystkim model MC3000 jest prawie dwukrotnie droższy od dostępnej w korzystnej cenie ładowarki Dragon VP4 Plus, oferując przy tym podobne funkcje. Oczywiście należy mieć na uwadze, że produkt marki SkyRC posiada wbudowany interfejs Bluetooth, aktywne chłodzenie i możliwość sterowania przez aplikację mobilną. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście skorzystamy z tych funkcji?

Ładowarka XTAR Dragon VP4 Plus czy SkyRC MC3000 – co wybrać?

Użytkownicy poszukujący profesjonalnego urządzenia do ładowania pakietów akumulatorów i ogniw przemysłowych często zastanawiają się co wybrać – ładowarka XTAR Dragon VP4 Plus czy SkyRC MC3000? Decydując się na zakup, warto rozważyć, czy skorzystamy z funkcji bardziej zaawansowanego modelu marki SkyRC. W większości sytuacji są one zbędne, dlatego korzystniejszym wyborem cenowym i jakościowym będzie model oferowany przez XTAR.

Jeżeli poszukujesz zaufanego dostawcy urządzeń do ładowania ogniw, to pamiętaj, że ładowarka XTAR Dragon VP4 Plus jest dostępna w sklepie internetowym BTO! Znajdziesz tam również szereg niezawodnych akumulatorów Li-Ion, a profesjonalna obsługa odpowie na Twoje pytania.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl