Jak działa szybkie ładowanie akumulatora? Nie tylko Quick Charge!

Jak działa szybkie ładowanie akumulatora Nie tylko Quick Charge

Czy wiesz, że wg badania przeprowadzonego przez „ARC Rynek i Opinia” aż 73% użytkowników smartfonów przykłada dużą wagę do długości czasu pracy akumulatora? Dziś przyjrzymy się, jak działa szybkie ładowanie baterii i jak wpływa na żywotność ogniwa! Czego dowiesz się z lektury?

  • Proces szybkiego ładowania akumulatora wykorzystuje podwyższoną moc oraz napięcie ładowania. Jedną z najpopularniejszych technologii szybkiego ładowania jest Quick Charge.
  • Szybkie ładowanie jest w pełni bezpieczne dla akumulatora. Producenci dbają, by rozłożenie faz ładowania spowodowało ograniczenie nagrzewania się ogniw w trakcie procesu uzupełniania energii.
  • Producenci oraz duże organizacje opracowują alternatywne standardy super-szybkiego ładowania, takie jak Huawei SuperCharge, Samsung Adaptive Fast Charging czy OnePlus Dash Charge.

W artykule przedstawimy, jak w uproszczeniu wygląda działania standardów szybkiego ładowania, bez zagłębiania się w inżynierskie szczegóły.

Jak wygląda proces szybkiego ładowania akumulatora?

W dużym uproszczeniu szybkie ładowanie akumulatora polega na zwiększeniu natężenia prądu, a co za tym idzie, mocy ładowania baterii. Przykład?

Przeciętna tania ładowarka akumulatorów oferuje prąd ładowania na poziomie 1 A, co w połączeniu z konwencjonalnym napięciem dla standardu USB 5 V, daje moc ładowania 5 W. Maksymalny prąd ładowania nowoczesnych, szybkich ładowarek jest znacznie wyższy i wynosi od kilku do kilkunastu amperów. Wyższy prąd ładowania wprost proporcjonalnie wpływa na wyższą moc ładowania (często ok. 45-65 W), co znacznie skraca czas ładowania.

Pamiętaj, że szybkie ładowanie nie jest procesem liniowym! Zazwyczaj składa się z kilku faz, co opiszemy szerzej w akapicie „Jak działa technologia Quick Charge?”.

Czy szybkie ładowanie szkodzi kondycji akumulatora?

Nie, obiegowa opinia mówiąca, że zbyt szybkie ładowanie szkodzi kondycji akumulatora, jest fałszywa. Jeśli używasz rekomendowanych przez producenta sprzętu elektronicznego ładowarek wyposażonych w procesor sterujący procesem ładowania, to możesz bez obaw czerpać korzyści z zalet szybkiego ładowania.

Główne obiekcje wynikają z faktu, iż wraz ze wzrostem szybkości ładowania, a co za tym idzie wzrostem natężenia prądu, wydziela się większa moc na ładowanym ogniwie. Wyższa moc to szybsze nagrzewania się akumulatora. Producenci stosują specjalne rozwiązania, optymalizujące zjawisko nagrzewania, co niweluje ryzyko wpływu na żywotność akumulatora. Taka ładowarka umożliwi Ci w pełni bezpieczne ładowanie akumulatora w kilka chwil.

Jak działa technologia Quick Charge?

Technologia Quick Charge umożliwia Ci bardzo szybkie ładowanie akumulatorów litowo-jonowych w urządzeniach elektronicznych. Wysokie natężenie prądu jest stosowane do momentu, w którym ładowana bateria osiągnie ok. 60% poziomu naładowania. W kolejnej fazie natężenie jest obniżane, by uniknąć nadmiernego wydzielania ciepła na akumulatorze i uszkodzenia ogniwa.

Sama technologia nie jest nowa i zadebiutowała na rynku w 2013 roku. Od tego czasu inżynierowie Qualcomm rozwijają proces szybkiego ładowania QC, stale go udoskonalając. Jakie wersje standardu weszły dotąd na rynek?

  1. Quick Charge 1.0 – 2013 r., ładowanie napięciem 5 V.
  2. Quick Charge 2.0 – 2015 r., dostępne napięcia: 5 V, 9 V lub 12 V.
  3. Quick Charge 3.0 – 2016 r., napięcie zmienne z zakresu  3.6-20.0 V.

Obecnie mamy do czynienia ze standardem Quick Charge 4+, oferującym jeszcze szybsze ładowanie oraz kompatybilność ze specyfikacją USB-C i USB-PD. Specyfikacja Quick Charge 5 dostępna dla niektórych urządzeń zakłada z kolei ładowanie mocą na poziomie aż 100 W.

Pamiętaj, że samo zastosowanie ładowarki QC nie wystarczy, by szybko naładować sprzęt – samo urządzenie musi być kompatybilne z technologią Quick Charge.

Nie tylko Quick Charge, czyli alternatywne technologie szybkiego ładowania akumulatorów w elektronice użytkowej!

Quick Charge to niejedyna metoda szybkiego ładowania akumulatorów telefonów i innych urządzeń elektroniki użytkowej. Poznaj alternatywne technologie szybkiego ładowania!

Huawei SuperCharge

Opracowana przez Huawei technologia SuperCharge zakłada, że w czasie ładowania to ładowane urządzenie (np. telefon komórkowy) decyduje o optymalnym napięciu ładowania. Z komunikację pomiędzy ładowarką a urządzeniem odpowiada specjalny protokół Smart Charge Protocol. SuperCharge oferuje ładowanie trzema kombinacjami napięcie-prąd, tj. 5V/4.5A, 4.5V/5A oraz 9V/2A.

OnePlus Dash Charge

Jedną z głównych różnic pomiędzy OnePlus Dash Charge a Quick Charge jest fakt, iż w przypadku Dash Charge napięcie ładowania pozostaje niezmienne. Podnoszony jest natomiast prąd ładowania do około 5 V przy maksymalnym natężeniu 4 A, co przekłada się na moc ładowarki 20 W.

Samsung Adaptive Fast Charging

Funkcja adaptacyjnego szybkiego ładowania Samsung Fast Adaptive Charging wykorzystuje ładowarki o mocy wyjściowej 25 W oraz 45 W. Smartfony mogą być ładowane standardową ładowarką USB, ale proces będzie znacznie wydłużony.

Lenovo Rapid Charge

Autorska technologia Lenovo Rapid Charge nie cieszy się dużą popularnością. Warto jednak wspomnieć, że przy okazji premiery smartfona Lenovo P2 producent zapewnił współpracę z szybką ładowarką 24 W, dzięki czemu zaledwie 15 minut ładowania wystarczało, by pracować z telefonem nawet przez 10 godzin!

Pamiętaj jednak, że dane są orientacyjne i w praktyce zależą od specyfiki użytkowania urządzenia przez Ciebie.

USB Power Delivery

Nowatorski standard USB Power Delivery zakłada możliwość transmisji dużych mocy, a więc szybkiego ładowania przy użyciu złącza USB-C. Technologia zakłada uzupełnianie energii w akumulatorach z mocą nawet 100 W. Dodajmy, że już w 2019 roku firma Google zastrzegła, iż wszystkie nowe urządzenia, korzystające z systemu Android, muszą zapewniać kompatybilność z USB-C Power Delivery.

Gdzie kupić dobre ładowarki i akumulatory w korzystnej cenie?

Chcesz naładować akumulator szybko, ale potrzebujesz bezpiecznej ładowarki do akumulatorów? Skorzystaj z naszej oferty – wybierz bezpieczne ładowarki i akumulatory litowo-jonowe w korzystnej cenie!

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl