Żywotność akumulatorów litowo-jonowych w niskich temperaturach

Żywotność akumulatorów litowo-jonowych w niskich temperaturach

Czy wiesz, że żywotność akumulatorów litowo-jonowych spada w niskich temperaturach? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej oddziaływaniu zimna na parametry pracy akumulatorków i ogniw Li-Ion. Jakie tematy poruszamy w tekście?

  • Żywotność baterii i akumulatorów spada w niskich temperaturach, niezależnie od tego, w jakiej technologii zostały wykonane.
  • Nie możesz ładować akumulatorów litowo-jonowych w niskiej temperaturze. Podczas użytkowania akumulatorków lub sprzętu ze wbudowaną baterią ogniw wielokrotnego ładowania, chroń je przed mrozem.
  • Akumulatorki litowo-jonowe wyróżniają się większą odpornością na mróz, niż akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Temat wydajności baterii i akumulatorów litowo-jonowych przybiera na znaczeniu ze względu na coraz szersze zastosowanie ogniw. Baterie wielokrotnego ładowania w technologii litowo jonowej spotkasz już nie tylko w urządzeniach elektroniki użytkowej, lecz coraz częściej również w samochodach, motocyklach i różnego rodzaju pojazdach elektrycznych.

Jak niska temperatura wpływa na żywotność akumulatorków Li-Ion?

Niskie temperatury i siarczyste mrozy wpływają negatywnie na wydajność większości akumulatorów i baterii – nie tylko ogniw i akumulatorków litowo-jonowych. Jednocześnie technologia Li-Ion radzi sobie lepiej w niskich temperaturach w porównaniu z innymi rozwiązaniami spotykanymi na rynku, m.in. akumulatorami kwasowo-ołowiowymi.

Dlaczego mróz nie wpływa dobrze na działanie akumulatorów litowo-jonowych? Przede wszystkim niska temperatura wpływa na rezystancję wewnętrzną ogniwa, co w perspektywie przekłada się na obniżenie pojemności akumulatorka. W efekcie akumulatory mogą wymagać częstszego ładowania, niż podczas cieplejszych dni, co wpływa na skrócenie ich żywotności.

Jak przechowywać ogniwa litowo-jonowe zimą?

Jednym ze sposobów na wydłużenie czasu pracy akumulatora litowo-jonowego w okresie zimowym jest odpowiednie przechowywanie. Co mamy na myśli?

Przede wszystkim należy przechowywać akumulatorki litowo-jonowe w suchym miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa. W ten sposób zapobiegasz wzrostowi rezystancji wewnętrznej baterii wielokrotnego ładowania. Chronisz też akumulator przed negatywnym wpływem wilgoci, która mogłaby spowodować powstanie korozji powierzchniowej.

Czy używanie smartfona na mrozie jest bezpieczne?

Skoro niskie temperatury nie służą akumulatorom litowo-jonowym (i w sumie dowolnemu rodzajowi akumulatora), to czy używanie smartfona na mrozie jest bezpieczne? W końcu nowoczesne telefony komórkowe są zasilane przy użyciu niewielkich, lecz wydajnych pakietów akumulatorków.

Okazuje się, że używanie smartfona na mrozie jest bezpieczne, jednak musisz pamiętać o możliwości wystąpienia zjawisk negatywnie wpływających zarówno na sam akumulator telefonu komórkowego, jak i obwody elektroniczne. O wpływie niskiej temperatury oraz wysokiej wilgotności na akumulator już wspominaliśmy. Zwróć też uwagę na możliwość przedostawania się i skraplania pary wewnątrz obudowy. To rzadko występujące, lecz niebezpieczne zjawisko.

Czy mogę ładować akumulatorek litowo-jonowy na mrozie?

Zdecydowanie nie! Ładowanie akumulatorków litowo-jonowych na mrozie jest nie tylko niebezpieczne, lecz również wpływa negatywnie na kondycję ładowarki oraz akumulatora. Producenci zalecają najczęściej ładowanie pakietu akumulatorków w temperaturach pokojowych. Warto pamiętać, że temperatura otoczenia podczas ładowania powinna zawierać się w zakresie od minimalnie 0oC do maksymalnie +45oC.

Pamiętaj też, że temperatura akumulatora przed włożeniem do ładowarki nie powinna być ujemna. Najlepiej jeśli po powrocie z pracy lub ze spaceru odłożysz ładowarkę i akumulatorki w miejsce, gdzie będą mogły osiągnąć temperaturę otoczenia. Dopiero potem, gdy upewnisz się, że ich ciepłota jest właściwa, możesz rozpocząć ładowanie.

Jak wydłużyć żywotność akumulatorka w niskiej temperaturze?

Najprościej? Chroń akumulatorki albo urządzenia ze wbudowanym akumulatorem przed mrozem. W przypadku elektroniki użytkowej staraj się trzymać sprzęt w kieszeni kurtki albo plecaku i tylko w ostateczności wyciągaj je, unikając bezpośredniej ekspozycji na mróz.

Wybierz wydajne akumulatorki litowo-jonowe w dobrej cenie!

Przedstawiliśmy Ci najważniejsze aspekty związane z użytkowaniem akumulatorów litowych oraz ładowaniem baterii litowych w niskich temperaturach. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze naszego artykułu eksploatacja akumulatora w niskich temperaturach będzie dla Ciebie prostsza! Jeżeli szukasz dostawcy dobrych akumulatorów oraz ładowarek, nie tylko do użytkowania w okresie zimowym, to skorzystaj z naszej oferty! W sklepie internetowym BTO znajdziesz szeroki wybór wydajnych ładowarek oraz akumulatorków o zróżnicowanej pojemności.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl