Jakie wartości opisują parametry ogniw galwanicznych? Część 2-pojemność ogniwa i wydajność prądowa.

pojemnosc ogniwa, wydajnosc pradowa

Pojemność ogniwa

Ogniwa posiadają różne możliwości do gromadzenia ładunku elektrycznego, co określamy jako pojemność ogniwa. Może być ona różna nawet w obrębie jednej technologii.

Po raz kolejny przydatna jest analogia do pojemników z wodą.

Pojemność górnego pojemnika z woda będzie analogią dla  pojemności ogniwa galwanicznego.

Podstawową jednostką pojemności ogniwa galwanicznego jest amperogodzina [Ah] lub watogodzina[Wh].

Pojemność ogniwa galwanicznego wizualizuje, jak długo pracowałoby ogniwo galwaniczne  obciążone prądem o wartości 1[A] lub odpowiednio mocą o wartości 1[W].

Jednostka ta pozwala wstępnie określić czy dane ogniwo będzie wysterczające do zapewnienia pracy urządzenia przez zakładany przez nas czas.

Wydajność prądowa jest bardzo ważna dla prawidłowego doboru ogniwa galwanicznego do danej aplikacji.

Określa ona jakim pędem możemy obciążyć dane ogniwo.

Jest ona przypasania do konkretnego modelu ogniwa galwanicznego. Ogniwa galwaniczne w tej samej technologii mogą charakteryzować się różną wydajnością prądową.

Wracając do wspominanej w poprzednich postach analogii z dwoma pojemnikami z wodą ustawionymi na różnych wysokościach, wydajność prądowa byłaby przepustowością rury, przez którą wypływa woda z górnego pojemnika.

O ile odbiornik elektryczny podłączony do ogniwa galwanicznego porównać do koła wodnego napędzanego przez wodę wypływająca z górnego pojemnika, to można sobie wyobrazić iż duże, ciężkie koło wodne nie będzie obrócone gdy przepustowość rury będzie za mała, nawet przy dużej różnicy wysokości pomiędzy zbiornikami.

Zobacz także:

Część 1.

Część 3.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl