Początkujący konstruktorzy często samodzielnie próbują budować zestawy ogniw. Tematem dzisiejszego wpisu jest właśnie projektowanie pakietów akumulatorów. Przedstawiamy wyjaśnienie najważniejszych pojęć dotyczących budowy własnych pakietów akumulatorków.
Z wpisu dowiesz się:
Budowa pakietu akumulatorków – połączenie szeregowe i równoległe
Podstawowym pojęcia dotyczące budowy pakietu akumulatorków to połączenia szeregowe i równoległe oraz miks obydwu, czyli szeregowo-równoległe łączenie ogniw.
Połączenie szeregowe akumulatorów
Podstawowe połączenie szeregowe akumulatorów polega na połączeniu bieguna jednego ogniwa z biegunem następnego ogniwa o przeciwnej polaryzacji. Łączymy więc przeciwne bieguny – dodatnie i ujemne – tworząc swego rodzaju szereg lub łańcuch. Efektem takiego połączenia jest uzyskanie napięcia równego sumie napięć poszczególnych akumulatorków.
Warto pamiętać, iż w połączeniu szeregowym sumaryczna pojemność oraz wydajność prądowa pakietu jest równa wydajności i pojemności pojedynczego ogniwa. Dodajmy, że połączenie dwóch akumulatorków w sposób szeregowy oznaczamy jako 2S, pięciu ogniw 5S i analogicznie w innych przypadkach, gdzie S oznacza z j. angielskiego „serial” (szeregowy).
Awaria jednego ogniwa w takim połączeniu powoduje niemożność eksploatacji całego pakietu akumulatorów.
Połączenie równoległe akumulatorów
Często możemy spotkać się również z pojęciem równoległego połączenia akumulatorów. W tym przypadku łączymy ze sobą bieguny ogniw o takiej samej polaryzacji, czyli dodatnie z dodatnimi, a ujemne z ujemnymi. W tym przypadku sumaryczne napięcie pakietu pozostaje bez zmian – jest równe napięciu pojedynczego akumulatorka.
W wyniku połączenia równoległego ogniw otrzymujemy pakiet o pojemości równej sumarycznej pojemności połączonych ogniw, tak samo wzrasta wydajność prądowa takiego pakietu. Tak połączone ogniwa oznaczamy literą P (ang. parallel), np. 2P, 5P czy 18P.
Dodajmy, iż w połączeniu równoległym akumulatorów awaria jednego ogniwa może pozwalać na dalszą pracę pakietu – zmniejsza się jedynie wydajność i pojemność.
Połączenie szeregowo-równoległe ogniw
Istnieje również możliwość zastosowania mieszanki wspomnianych metod łączenia akumulatorów. Połączenie szeregowo-równoległe ogniw umożliwia skorzystanie z zalet obu rozwiązań i zwiększenie zarówno napięcia, jak i pojemności oraz wydajności pakietu.
Łączenie ogniw w projektowaniu pakietów akumulatorów – podsumowanie
Dobrnęliśmy do końca! Podsumujmy, na czym polega i jakie efekty pozwala nam uzyskać łączenie ogniw w projektowaniu pakietów akumulatorów.
- Połączenie szeregowe – łączymy ze sobą kolejne bieguny dodatnie i ujemny. Napięcie pakietu jest sumą napięć pojedynczych ogniw. Pojemność i wydajność całego pakietu jest równa pojemności i wydajności pojedynczego akumulatorka.
- Połączenie równoległe – łączymy bieguny jednoimienne. W efekcie uzyskujemy pakiet, którego pojemność i wydajność prądowa jest równa sumie tych parametrów dla pojedynczych ogniw. Napięcie pakietu jest równe napięciu jednego ogniwa.
- Połączenie szeregowo-równoległe – pozwala czerpać korzyści wynikające z obydwu rodzajów połączeń. Zwiększamy w ten sposób napięcie, pojemność i wydajność prądową całego pakietu.
Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy ogniw do budowy pakietów akumulatorów, to zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowego BTO.