Łączenie ogniw to jeden z podstawowych aspektów budowy pakietów akumulatorków. W dzisiejszym tekście pokazujemy, czym różni się szeregowe i równoległe ułożenie ogniw w pakiecie akumulatorów. Zapraszamy do lektury!
Czego dowiesz się z lektury artykułu?
- W przypadku połączenia szeregowego akumulatorów napięcie jest sumą wartości napięć wszystkich użytych ogniw, natomiast wydajność prądowa oraz pojemność są równe wartościom znamionowym dla pojedynczego ogniwa w danym pakiecie.
- Połączenie równoległe akumulatorów pozwala uzyskać pakiet o wydajności prądowej oraz pojemności równej sumie wszystkich wykorzystanych ogniw, przy czym napięcie znamionowe konstrukcji jest równe wartości dla pojedynczego akumulatora.
- W praktyce stosuje się mieszane połączenia szeregowo-równoległe, pozwalające na zbudowanie pakietu o dowolnych parametrach, a najwyższej jakości komponenty do budowy pakietów akumulatorowych można znaleźć w ofercie sklepu internetowego BTO.
Przeczytaj również
- Projektowanie pakietów akumulatorów – wyjaśnienie pojęć
- PCM – jego rola w pakiecie Li-Ion
- Różnica między BMS a PCM
- Dlaczego nie wymienia się pojedynczej celi w pakiecie?
- Regeneracja baterii roweru elektrycznego – na czym polega?
Pamiętaj, że wysokiej klasy komponenty do budowy pakietów akumulatorowych znajdziesz w ofercie sklepu internetowego BTO.pl z siedzibą w Łodzi.

Z wpisu dowiesz się:
Na czym polega połączenie szeregowe akumulatorów?
Połączenie szeregowe akumulatorów to jeden z podstawowych sposobów na ułożenie ogniw w pakiecie. Polega na łączeniu ze sobą różnoimiennych biegunów baterii (biegun dodatni z ujemnym) w szeregu. W efekcie zyskujemy połączenie akumulatorów o napięciu równym sumie napięć wszystkich ogniw oraz pojemności i wydajności równej parametrom dla pojedynczej baterii.

Na czym polega połączenie równoległe akumulatorów?
Druga metoda ułożenia ogniw w pakiecie akumulatorów to połączenie równoległe. Łączymy ze sobą jednoimienne bieguny baterii, tj. biegun dodatni z dodatnim oraz ujemny z ujemnym. Otrzymujemy pakiet, którego napięcie jest równe napięciu pojedynczego ogniwa. W przypadku połączenia równoległego akumulatorów, pojemność i wydajność prądowa są równe sumie tych parametrów dla wszystkich ogniw w pakiecie akumulatorowym.

Ułożenie ogniw szeregowo a równolegle – porównanie
Podsumujmy zatem, co możemy zyskać, stosując szeregowe lub równoległe ułożenie ogniw w pakiecie akumulatorów.
- Połączenie szeregowe – napięcie jest sumą napięć wszystkich ogniw. Pojemność i wydajność prądowa są równe wartościom dla pojedynczego akumulatora.
- Połączenie równoległe – pakiet ma pojemność i wydajność prądową równą sumie wszystkich akumulatorów. Napięcie jest równe wartości dla pojedynczej baterii.
Pamiętaj, że w praktyce stosuje się miks wspomnianych połączeń. Dzięki temu możemy zbudować pakiet o dowolnych parametrach, które zakłada nasz projekt. Pamiętaj też, że najwyższej jakości akumulatory do budowy pakietu akumulatorów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego BTO. Sprawdź naszą ofertę!