Dlaczego nie wymienia się pojedynczej celi w pakiecie?

wymiana pojedynczego ogniwa

Oszczędności i satysfakcja z naprawy – takimi pobudkami najczęściej kierują się majsterkowicze, chcący samodzielnie wymienić ogniwa w pakiecie. W dzisiejszym artykule pokazujemy, dlaczego nie wymienia się pojedynczej celi w pakiecie akumulatorów.

Czy naprawa pakietu akumulatorów jest możliwa?

Wielu z Was zapewne zastanawia się, czy naprawa pakietu akumulatorów, poprzez wymianę uszkodzonego ogniwa,  jest możliwa. Ze względu na bardzo wysoki stopień ryzyka nie należy przeprowadzać prac naprawczych. W teorii można wymienić pojedynczą celę w pakiecie. Należałoby jednak zachować wyjątkową ostrożność, co w praktyce jest niemożliwe do zrealizowania.

Zobacz też, dlaczego nie należy rozmontowywać akumulatorka!

Czy wymiana celi w pakiecie akumulatorów jest bezpieczna?

Nie, wymiana celi w pakiecie akumulatorów nie jest bezpieczna! Chęć zaoszczędzenia pieniędzy czy poczucie satysfakcji z samodzielnej naprawy pakietu mogą kusić. Warto jednak pamiętać, jak duże ryzyko niesie za sobą nieprzemyślana wymiana pojedynczego ogniwa.

  1. Układ może działać nieprawidłowo ze względu na różnice pomiędzy rezystancją wewnętrzną starych i nowych ogniw.
  2. Jeżeli wymieniamy ogniwo, które zostało wyraźnie uszkodzone mechanicznie (np. upadek), to nie mamy pewności, czy pozostałe cele na pewno są nieuszkodzone.
  3. Demontaż i ponowny montaż zgrzewanego pakietu akumulatorów również niesie za sobą ryzyko uszkodzenia celi czy przypadkowego zwarcia.
  4. Opiłki metalu powstałe w trakcie obróbki mechanicznej naprawianego pakietu mogą dostać się do układu BMS lub PCM i spowodować późniejsze zwarcie.
  5. Jeśli wymiana ogniwa jest podyktowana wyciekiem elektrolitu, to pozostałe, niedoczyszczone osady mogą spowodować ponowne uszkodzenie pakietu.

Powyżej przedstawiliśmy 5 argumentów, które przemawiają za tym, by nie dokonywać własnoręcznej naprawy pakietu akumulatorów. Samodzielne próby regeneracji mogą skutkować powstaniem zwarcia i pożaru, a nawet wybuchem akumulatorków.

Niezawodne akumulatory ze sklepu internetowego BTO

Wiesz już, że samodzielna naprawa pakietu akumulatorków nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Jeżeli Twoje ogniwa uległy uszkodzeniu i szukasz zaufanego dostawcy niezawodnych akumulatorów Li-Ion czy Ni-MH, to zobacz, co oferuje sklep internetowy z akumulatorami BTO!

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl