Czym jest efekt pamięci akumulatora i czy dotyczy akumulatorków Li-Ion?

Czym jest efekt pamięci akumulatora i czy dotyczy akumulatorków Li-Ion BTO

Czy wiesz, czym jest efekt pamięci akumulatora?

Z pewnością spotkałeś się już z pojęciem zjawiska efektu pamięci akumulatora. Występuje on w sytuacji wielokrotnego niepełnego ładowania i rozładowywania akumulatorka. W artykule sprawdzimy, czym jest efekt pamięci i czy dotyczy on również akumulatorów litowo-jonowych. Czego dowiesz się z lektury naszego tekstu?

  • Efekt objawia się wyraźną utratą pojemności akumulatora niklowo-kadmowego lub niklowo-wodorkowego.
  • Efekt pamięci jest niezauważalny w nowoczesnych akumulatorkach litowo-jonowych oraz litowo-polimerowych.
  • Negatywne skutki zjawiska można odwrócić przy pomocy ładowarki ze specjalną funkcją formowania akumulatora.

W kolejnych sekcjach przyjrzymy się szerzej efektowi pamięciowemu w poszczególnych rodzajach akumulatorków

Czym jest efekt pamięci akumulatora?

Efekt pamięci objawia się zauważalną utratą pojemności akumulatora. Występuje on zazwyczaj w sytuacji, gdy ładujemy akumulatorek w momencie jego częściowego naładowania. W drodze rozmaitych procesów chemicznych ogniwo „zapamiętuje” aktualny stan ładunku. W efekcie po jego oddaniu nastąpi wyraźny, skokowy spadek napięcia, co można interpretować jako rozładowanie ogniwa. Skutkiem tego będzie niemożność zasilania akumulatorkiem elektroniki użytkowej.

Paradoks polega na tym, że akumulator dotknięty efektem pamięci nadal będzie miał zgromadzony duży zapas energii elektrycznej. Jednak występujący znaczny spadek napięcia sprawi, że napięcie na zaciskach ogniwa będzie za niskie, by zasilić urządzenie.

Za powstawanie efektu pamięci jest odpowiedzialne zjawisko chemiczne, objawiające się formowanie kryształów kadmu na elektrodach kadmowych. Kolejnym objawem jest powstawanie warstwy stopów niklowo-kadmowych na elektrodzie niklowej.

Warto podkreślić, że efekt pamięci dotyczy głównie akumulatorów Ni-MH (niklowo-wodorkowych) oraz akumulatorków Ni-Cd (niklowo-kadmowych). Nowoczesne akumulatory Li-Ion (litowo-jonowe) również wykazują efekt pamięci, jednak w praktyce jest on wielokrotnie mniej dotkliwy, niż w przypadku wymienionych rodzajów ogniw – piszemy o tym w kolejnej sekcji.

Efekt pamięci w akumulatorach litowo-jonowych

Akumulatory litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe nie wykazują zauważalnego efektu pamięci, jaki mógłby mieć wpływ na eksploatację wspomnianych rodzajów ogniw w praktyce. Pamiętajmy jednak, że badania laboratoryjne z 2013 roku pokazały, iż efekt pamięci występuje w akumulatorkach Li-Ion, jednak w bardzo ograniczonym zakresie. Jego występowanie nie wpływa na codzienne użytkowanie akumulatorów i zasilanie urządzeń elektroniki użytkowej.

Czy można odwrócić skutki efektu pamięci?

Tak, okazuje się, że można odwrócić negatywne skutki efektu pamięciowego w akumulatorach. W tym celu musimy użyć specjalnej ładowarki z funkcją formowania akumulatorów. Urządzenia należące do tej kategorii można znaleźć w naszym sklepie internetowym, pod adresem: https://www.bto.pl/kat/119/ladowarki.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl