Gdzie wyrzucić akumulatorki? Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Gdzie wyrzucić akumulatorki Co zrobić ze zużytym akumulatorem BTO

Wielu użytkowników akumulatorków nie ma świadomości, jak duże znaczenie ma prawidłowa utylizacja starego akumulatora. Metale, rtęć, ołów, lit czy kadm i kwas siarkowy zawarte w zużytym ogniwie mogą skazić ogromne zasoby naturalne – wodę i glebę.

W artykule sprawdzimy, w jaki sposób prawidłowo zutylizować akumulatorki. Czego dowiesz się z lektury tekstu?

  • Nieprawidłowa utylizacja ogniw prowadzi do skażenia środowiska naturalnego.
  • Zużyte akumulatorki należy wyrzucać do PSZOK, odpowiednich pojemników albo oddać do sklepu zajmującego się sprzedażą baterii i akumulatorów.
  • Wykorzystanie akumulatorków do zasilania urządzeń, zamiast tradycyjnych baterii, przyczynia się do radykalnego zmniejszenia ilości generowanych odpadów.

W kolejnych sekcjach przyjrzymy się szerzej tematowi prawidłowego wyrzucania zużytych i uszkodzonych ogniw.

Dlaczego zużyty akumulator należy wyrzucić lub oddać w odpowiednie miejsce?

Już jedna bateria guzikowa może zanieczyścić aż 50 tys. litrów wody! To jednak nie wszystko. Pojedyncze ogniwo alkaliczne przyczynia się m.in. do skażenia 1 m3 gleby, degradując organizmy w niej żyjące.

Bez wątpienia praktyczne akumulatorki litowo-jonowe czy niklowo-wodorkowe poprawiają nasz komfort codziennego życia, jednak niezmiernie ważna jest świadomość na temat zagrożeń, wynikających z ich nieprawidłowej utylizacji.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem lub baterią?

Nie możesz wyrzucać zużytych akumulatorków do zwykłego śmietnika czy kontenera na zmieszane odpady komunalne. Stare akumulatory oraz baterie możesz przekazać do jednego z 3 miejsc.

  1. Punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOK).
  2. Do sklepu, zajmującego się sprzedażą baterii oraz akumulatorków.
  3. Specjalnie oznaczonego pojemnika na zużyte baterie i akumulatory.

Pamiętaj o tym, gdy zdecydujesz się na sprzątanie swojego domu czy biura i znajdziesz zużyte ogniwa. Jeżeli nie możesz ich przekazać lub wyrzucić w prawidłowy sposób, to zabezpiecz je w pojemniku i zutylizuj w odpowiedni sposób, gdy będziesz mieć taką możliwość.

Prawidłowa utylizacja akumulatorków a ochrona środowiska

Prawidłowe postępowanie ze starymi akumulatorkami ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. Ogniwa zawierają szereg niebezpiecznych substancji – metali ciężkich oraz elektrolitów. Zamknięte w szczelnej obudowie substancje chemiczne są niegroźne dla otoczenia, jednak wraz ze zużywaniem się akumulatorów, może dojść do uszkodzenia warstwy ochronnej i toksycznego wycieku. Zjawisko stanowi bezpośrednie zagrożenie również dla ludzi i zwierząt.

Właśnie dlatego warto wyrzucać stare akumulatory i baterie do odpowiednich pojemników. Tylko w ten sposób można zapobiec skażeniu środowiska. Jednocześnie przyczyniamy się w ten sposób do odzyskania części surowców wykorzystanych do produkcji ogniw, dzięki procesowi recyklingu.

Dlaczego akumulatorki są bardziej ekologicznie niż jednorazowe baterie?

Odpowiedź jest prosta! Jeden akumulator stanowi odpowiednik od kilkuset do nawet kilku tysięcy pojedynczych baterii. Nowoczesne akumulatory z powodzeniem zastępują zatem jednorazowe ogniwa. Wybierając akumulatorki, generujesz zdecydowanie mniejszą ilość odpadów.

Wybierz wydajne akumulatorki ze sklepu BTO i bądź bardziej EKO!

Wiesz już, jak istotne jest prawidłowe utylizowanie ogniw jednokrotnego oraz wielokrotnego użytku. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nowych akumulatorów litowo-jonowych albo niklowo-wodorkowych, to zainteresuj się naszą ofertą pod adresem: https://btobattery.com/akumulatorki,cp379,pl.html.

W sklepie internetowym BTO znajdziesz szeroki asortyment profesjonalnych akumulatorków i ładowarek w atrakcyjnej ofercie cenowej. Nasi doradcy pomogą Ci w doborze produktów, dopasowanych do Twoich potrzeb.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl