Juice Jacking – uważaj, jak ładujesz swojego smartfona!

Juice Jacking – uważaj, jak ładujesz swojego smartfona

Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane rozwiązania, by zainstalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniach mobilnych. Jednym z nich jest Juice Jacking. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym jest JuiceJacking i jak się przed nim chronić! Czego dowiesz się z lektury naszego tekstu?

  • Juice Jacking to technika stosowana przez cybeprzestępców do kradzieży danych z urządzeń mobilnych podczas ich ładowania w miejscach publicznych.
  • Ryzyko JuiceJackingu występuje wszędzie, gdzie są dostępne publiczne gniazda do ładowania telefonów komórkowych – na lotniskach, w hotelach i restauracjach, w kawiarniach oraz w komunikacji zbiorowej.
  • Ochrona przed atakiem jest stosunkowo prosta. Wystarczy korzystać wyłącznie ze swojej ładowarki lub powerbanku albo zakupić specjalny kabel „only charge”.

W kolejnych akapitach przyjrzymy się tematowi szerzej. Jedno jest pewne – jeżeli stacja ładowania w przestrzeni publicznej wygląda podejrzanie, lepiej zachować ostrożność!

Czym jest Juice Jacking?

Juice Jacking to metoda kradzieży danych ze smartfona ładowanego poprzez port USB publicznej ładowarki zainstalowanej na lotnisku, w autobusie czy w pociągu.

Według informacji FBI Juice Jacking wrócił do łask wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych oraz publicznie dostępnych ładowarek. Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze alarmuje, że ogólnodostępne stacje ładowania USB w kawiarniach, na dworcach czy w środkach komunikacji publicznej nie są bezpieczne.

Czy korzystanie z publicznych portów USB jest niebezpieczne?

Niestety, ale korzystanie z publicznych portów USB nie jest bezpieczne. Warto w tym miejscu przytoczyć wyniki badań amerykańskich ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem. Dowiedli oni, że wystarczy chwila – zaledwie 80 sekund – do zainstalowania złośliwego oprogramowania przez kabel USB.

Zagrożenie Juice Jackingiem jest bardzo duże, dlatego warto znać skuteczne metody ochrony i bezpiecznego ładowania telefonów w miejscach publicznych.

Jak bezpiecznie ładować smartfona i nie dać się hakerom?

Sposobem na skuteczne zabezpieczenie się przed hakerami i bezpieczne ładowanie smartfona poza domem czy biurem jest zakup dobrej ładowarki USB albo powerbanku. Adapter USB do ładowania telefonu podłączamy bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, więc redukujemy ryzyko instalacji groźnego oprogramowania albo kopiowania plików z telefonu.

Podobnie w przypadku zastosowania banku energii, zyskujemy całkowite odseparowanie od gniazda USB w miejscu publicznym, niwelując możliwość przedostania się malware do naszego urządzenia mobilnego. Dodajmy, że posiadanie powerbanka jest przydatne szczególnie w podróży, gdzie podłączenie telefonu do gniazdka sieciowego może być czasami niemożliwe.

Czytelnikom zainteresowanym tematyką ładowania urządzeń mobilnych w trakcie podróży polecamy lekturę innych naszych artykułów. Dowiesz się z nich, czy można zabrać powerbank do samolotu oraz jak ładować baterię smartfona w podróży.

Jeszcze jedną metodą jest stosowanie specjalnych adapterów albo kabli USB, nieposiadających przewodów do transmisji danych. Specjalne okablowanie pozwoli bezpiecznie naładować telefon w miejscu publicznym, a jednocześnie zablokuje możliwość przesyłania jakichkolwiek informacji.

Warto też pamiętać, że wiele nowoczesnych telefonów posiada specjalny tryb, który można wykorzystać do bezpiecznego używania publicznych portów ładowania. Po podłączeniu przewodu urządzenie zapyta nas, czy jedynie ładujemy telefon, czy zamierzamy przesyłać dane. Jeżeli wybierzemy tryb „only charge”, to żadne informacje nie zostaną przesłane. Nawet, jeśli ładowarka została zmodyfikowana przez przestępców.

Bezpieczne ładowarki i powerbanki z oferty sklepu Battery Trade Office!

Szukasz profesjonalnego dostawcy bezpiecznego sprzętu do ładowania telefonu? Sprawdź ładowarki i powerbanki dostępne w asortymencie sklepu internetowego Battery Trade Office i ciesz się możliwością bezpiecznego uzupełnienia energii w telefonie, gdziekolwiek jesteś!

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl