Jaka bateria lepsza – Li-Ion czy Li-Polymer?

Li-Ion-czy-Li-Polymer

Rozwój inżynierii sprawił, że użytkownicy mają do wyboru coraz więcej możliwości zasilania urządzeń przenośnych. Na rynku dostępne są m.in. akumulatory litowo-jonowe i litowo-polimerowe. W artykule sprawdzimy, jaka bateria jest lepsza – Li-Ion czy Li-Polymer?

Porównanie baterii Li-Ion oraz Li-Polymer

Na wstępie zrobimy małe porównanie baterii Li-Ion oraz Li-Polymer. Przede wszystkim warto wiedzieć, że zarówno akumulatory litowo-jonowe, jak i litowo-polimerowe zawierają związki litu. Ogniwa Li-Ion wypełnione są jednak płynnym elektrolitem, w przeciwieństwie do akumulatorków Li-Polymer, gdzie substancja występuje w formie żelowej. Akumulatory Li-Polymer posiadają wiesze możliwości w zakresie dostępnych dla technologii prądów rozładowania niż akumulatory Li-Ion, lecz jest to okupione ich większa podatnością na uszkodzenia, powstające w wyniku przekroczeń parametrów pracy lub czynników fizycznych. Bardzo często wynikiem uszkodzenia akumulatora Li-Polymer jest pożar lub nawet eksplozja poprzedzająca pożar.

Bateria Li-Ion czy Li-Polymer – co wybrać?

Akumulatory Li-Polymer są najciężej stosowanie od aplikacji o dużych poborach prądu, gdzie znaczenie ma również ich nieco większa gęstość energetyczna w porównaniu do Li-ION.

Typowe zastosowanie to modelarstwo lotnicze, gdzie niższa żywotność, niższy próg, bezpieczeństwa są akceptowane, gdyż często nie ma alternatywnego rozwiązania w postaci akumulatora Li-ION.

Inny typowy segment rynku zajęty przez akumulatory Li-Polymer to aplikacje o małych wymiarach, gdzie akumulator trzeba zbudować na wymiar, dlatego nie ma standardu budowy akumulatorów Li-Polymer tak jak to ma miejsce w przypadku akumulatorów Li-ION

Często pytacie nas, co wybrać – baterię Li-Ion czy Li-Polymer? Ogniwa litowo-polimerowe są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz przeładowanie. Ich eksploatacja wiąże się też z wyższym ryzykiem w porównaniu do akumulatorów Li-ION. Mała dygresja:

Samochód typu Pick-up jest lepszy od najdroższego wozu sportowego, gdy trzeba przywieść szafę.

To jaki akumulator wybrać zależy od sposobu jego wykorzystania.

Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy akumulatorów i zastanawiasz się, jaka bateria jest lepsza – Li-Ion czy Li-Polymer – to nie wahaj skontaktować się z przedstawicielem sklepu BTO.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl