Pakiet akumulatorów – szeregowe i równoległe ułożenie ogniw

szeregowe i równoległe ułożenie ogniw pakiet akumulatorów BTO

Łączenie ogniw to jeden z podstawowych aspektów budowy pakietów akumulatorków. W dzisiejszym tekście pokazujemy, czym różni się szeregowe i równoległe ułożenie ogniw w pakiecie akumulatorów. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega połączenie szeregowe akumulatorów?

Połączenie szeregowe akumulatorów to jeden z podstawowych sposobów na ułożenie ogniw w pakiecie. Polega na łączeniu ze sobą różnoimiennych biegunów baterii (biegun dodatni z ujemnym) w szeregu. W efekcie zyskujemy połączenie o napięciu równym sumie napięć wszystkich ogniw oraz pojemności i wydajności równej parametrom dla pojedynczej baterii.

Pakiet 32S1P

Na czym polega połączenie równoległe akumulatorów?

Druga metoda ułożenia ogniw w pakiecie akumulatorów to połączenie równoległe. Łączymy ze sobą jednoimienne bieguny baterii, tj. biegun dodatni z dodatnim oraz ujemny z ujemnym. Otrzymujemy pakiet, którego napięcie jest równe napięciu pojedynczego ogniwa. Z kolei pojemność i wydajność prądowa są równe sumie tych parametrów dla wszystkich ogniw.

Pakiet 4S1P

Ułożenie ogniw szeregowo a równolegle – porównanie

Podsumujmy zatem, co możemy zyskać, stosując szeregowe lub równoległe ułożenie ogniw w pakiecie akumulatorów.

  1. Połączenie szeregowe – napięcie jest sumą napięć wszystkich ogniw. Pojemność i wydajność prądowa są równe wartościom dla pojedynczego akumulatora.
  2. Połączenie równoległe – pakiet ma pojemność i wydajność prądową równą sumie wszystkich akumulatorów. Napięcie jest równe wartości dla pojedynczej baterii.

Pamiętaj, że w praktyce stosuje się miks wspomnianych połączeń. Dzięki temu możemy zbudować pakiet o dowolnych parametrach, które zakłada nasz projekt. Pamiętaj też, że najwyższej jakości ogniwa do budowy pakietu akumulatorów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego BTO. Sprawdź naszą ofertę!

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl