Dlaczego akumulator pada?

dlaczego akumulator pada

Nagłe rozładowanie akumulatora w samochodzie czy telefonie komórkowym nie należy do najbardziej komfortowych zdarzeń i każdy chciałby temu zapobiec. Dlaczego akumulator pada? Co wpływa na jego rozładowanie i żywotność? O tym w dzisiejszym wpisie!

Co wpływa na żywotność akumulatora?

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, zastanówmy się, co wpływa na żywotność akumulatora. Jakie czynniki wpływają na szybsze rozładowanie ogniw?

  • Przechowywanie akumulatorków w zbyt wysokiej temperaturze.
  • Nadmierne/przciążające rozładowywanie ogniw.
  • Słaba jakość produktu.

Pamiętajmy również, by po zakupie – niezależnie czy jest to akumulator samochodowy, czy ogniwo Li-Ion – zapoznać się z załączoną instrukcją użytkowania.

Dlaczego Twój akumulator pada?

No właśnie! Omawiając czynniki wpływające na żywotność ogniw, poniekąd odpowiedzieliśmy na pytanie, dlaczego Twój akumulator pada. Najczęstszym powodem jest jego nieprawidłowe przechowywanie lub niewłaściwa eksploatacja. Dotyczy to w szczególności okresu, w którym akumulatorek jest nieużywany przez dłuższy czas. Należy go wówczas przechowywać w niskiej temperaturze, najlepiej z zakresu od -10oC do +20oC.Przechowywanie w wyższych temperaturach, będzie pobudowało szybsze samorozładowanie akumulatora. Pozostawienie nieużywanego, rozładowanego akumulatora może doprowadzić do zbyt głębokiego rozładownia i utraty możliwości przyjmowania energii.

Odwrotnie niż w przypadku normalnej eksploatacji – gdzie bardzo często to właśnie zbyt niska temperatura jest przyczyną znacznego skrócenia czasu pracy akumulatora. Akumulatorki padają wówczas nagle szczególnie w okresie zimowych mrozów, ponieważ „chemia” akumulatora w ujemnych temperaturach ma  mniejszą zdolność do oddania zgromadzonej energii.

Zapoznaj się również z artykułem o prawidłowym przechowywaniu akumulatora! Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań dotyczących eksploatacji ogniw zakupionych w sklepie BTO, możesz się z nami skontaktować poprzez stronę na Facebooku.

Jeśli masz pytania dotyczące baterii, akumulatorów, pakietów, napisz do nas wiadomość, lub skontaktuj się z nami przez nasz profil na Facebooku.

Pełną gamę naszych produktów znajdziesz na bto.pl